Minister Środowiska zmienił ostatnie zalecenia dla myśliwych i podjął decyzję o rozrzedzeniu populacji dzików w całym kraju.

– „Na spotkaniu z Rafałem Romanowskim, wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi, oraz Lechem Blochem, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) podjęliśmy decyzję o wybiciu dzików do poziomu zalecanego przez Unię Europejską w całej Polsce” – oznajmił dr Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – „To jest decyzja bardzo trudna, bo to tak, jakby rolnik wybijał swoje stado na własne życzenie. Zdaję sobie jednak sprawę, że ważniejsza jest kwestia ochrony polskiej gospodarki.”

Zobacz także: Minister Środowiska zalecił myśliwym rozrzedzenie populacji dzików

W okresie wakacyjnym pojawiło się 16 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Chociaż były one związane z nieprzestrzeganiem zasad bioasekuracji, to doprowadzenie populacji dzika, będącego rezerwuarem tej choroby, do wskazanego zagęszczenia wydaje się uzasadnione ze względu na dobro gospodarki narodowej.

Bezpieczna liczba dzików, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, nie przekracza 5 osobników na 1000 ha (0,5 os/km2). Podjęcie działań profilaktycznych polegających na dalszym rozrzedzeniu populacji dzika poprzez zintensyfikowany odstrzał powinno przyczynić się do znacznego ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

W sumie w Polsce według danych przekazanych przez ministra rolnictwa jest 264 tys. sztuk dzików, a średnia zagęszczenie dzików (dla całego obszaru województwa) wynosi 0,85 sztuk.
screenshot-orka2.sejm_.gov_.pl-2016-09-01-20-52-30

Największa ilość dzików występuje w województwie zachodniopomorskim, gdzie jest ich ponad 36 tys. sztuk. Zagęszczenie dzików w tym województwie wynosi 1,6 [sztuk na km²].

W województwie podlaskim gdzie jest główne źródło ASF u dzików występuje 10,4 tys. sztuk dzików, a zagęszczenie dzików (dla całego obszaru województwa) wynosi 0,5 [sztuk na km²].

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj