facebook.com/wirtualna.zawoja

Zawoja

Największa wieś w Polsce pod względem powierzchni to Zawoja. Położona w południowej części kraju, tuż przy granicy ze Słowacją, zajmuje ponad 100 km². Główną atrakcją, dla której ludzie przyjeżdżają do Zawoi to malownicze położenie m.in. Babia Góra i Babiogórski Park Narodowy. Wycieczka na szczyt królowej Beskidów jest obowiązkiem każdego wczasowicza.

Kozy

Natomiast jeśli chodzi o ludność to najbardziej liczebną wsią w Polsce są Kozy, które liczą aż 12 744 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 469 osób na km². Dla porównania, Wyśmierzyce – najmniejsze pod względem liczby ludności miasto Polski – mają 906 mieszkańców. Miejscowość, znajdującą się w powiecie bielskim, położoną nad 4 rzekami na północnych stokach Beskidu Małego, zamieszkuje 12,6 tys. osób. Ten urokliwy zakątek jest również jedną z najprężniej rozwijających się gmin w całym kraju – na jej terenie zarejestrowano 1,2 tys. podmiotów gospodarczych. Kozy to pierwsza gmina wiejska w Polsce, która dwie dekady wstecz otwarła własne liceum ogólnokształcące. W rankingu samorządów „Rzeczpospolitej” zdobyła laur w kategorii „Najlepsza Gmina Wiejska” (2008). Od lat jest w czołówce najszybciej rozwijających się gmin w skali kraju. Związek Powiatów Polskich w swoim rankingu umieścił Gminę Kozy na 5. miejscu w Polsce i 1. w województwie śląskim (2014).

Ochotnica

Najdłuższą wsią w Polsce położoną na zachód od Nowego Targu jest Ochotnica. Wraz z domami wybudowanymi nad potokami spływającymi spod Gorca, liczy aż 25 kilometrów długości. Wieś zamieszkuje 5,5 tysiąca mieszkańców. Wcześniej wspomniana wieś Zawoja to druga najdłuższa wieś w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię