Nowe ciągniki rolnicze – sprzedaż wciąż pod kreską

Sierpień to kolejny po lipcu miesiąc, w którym sprzedaż nowych ciągników rolniczych spadła. Zarejestrowano zaledwie 655 sztuk, czyli o 16 proc. mniej niż w lipcu i o 35 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

 Nowe ciągniki rolnicze – sprzedaż wciąż pod kreską, agri24

Dokładnie przed rokiem informowaliśmy o niezbyt wysokiej sprzedaży ciągników, a przypomnijmy, że wówczas licznik rejestracji zatrzymał się na poziomie 1007 sztuk. Tak słabego sierpnia jak obecnie nie było co najmniej od 10 lat. Zgodnie z przewidywaniami w sierpniu nie obserwowaliśmy poprawy na rynku nowych ciągników rolniczych. Długotrwała susza, okres wzmożonych prac polowych w związku ze żniwami i brak zewnętrznych źródeł finansowania, to czynniki, które przełożyły się na dramatycznie niską liczbę rejestracji – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.   

Lider w niebiesko-białej koszulce

W sierpniu 146 nabywców zdecydowało się na zakup nowego ciągnika marki New Holland, co dało temu producentowi pewne pierwsze miejsce w rankingu najchętniej wybieranych marek. New Holland poprawił co prawda lipcowy wynik o 14 proc., ale w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 rezultat tego producenta jest niższy o 27 proc. Na miejscu drugim ulokował się John Deere. Producent zza oceanu zarejestrował 105 nowych ciągników rolniczych, a więc o 19 proc. mniej niż przed miesiącem i o 41 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Podium z 64 sztukami na koncie zamyka Zetor. Wynik czeskiego producenta jest niższy od lipcowego o 36 proc. i o 34 proc. niższy od tego osiągniętego przed rokiem. Tuż za podium, ze stratą 9 sztuk do Zetora, ulokowała się Kubota.

Przewrót w klasyfikacji modeli

Sierpień przyniósł radykalną zmianę w klasyfikacji najchętniej wybieranych modeli. Na pierwszym miejscu znalazł się New Holland TD 5.85, na którego zdecydowało się 32 nabywców, a więc o 357 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami. Wiceliderem z 15 rejestracjami został Zetor Major 80. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 o 42 proc. nabywców mniej zdecydowało się na zakup tego konkretnego ciągnika. Podium wśród najchętniej wybieranych modeli zamyka Ursus C380. Traktor polskiego producenta wybrało w sierpniu 12 kupujących.

Mazowsze znowu górą

Kolejny miesiąc z rzędu woj. mazowieckie przoduje w sprzedaży nowych ciągników rolniczych. W sierpniu zarejestrowano tam 121 sztuk, czyli o 14 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 36 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.  Za Mazowszem uplasowała się Wielkopolska, w której sprzedało się 96 nowych traktorów, a więc o 12 proc. mniej niż w lipcu i o 37 proc. mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Na miejscu trzecim – z wynikiem 65 rejestracji – Lubelskie. Taki rezultat oznacza dla Lubelszczyzny spadek sprzedaż zarówno w porównaniu do ubiegłego miesiąca, jak i analogicznego okresu roku 2014, odpowiednio o 11 i 18 proc. 

Sprzedaż nowych ciągników rolniczych w sierpniu 2015 (mierzona liczbą rejestracji):
NEW HOLLAND – 146
JOHN DEERE – 105
ZETOR – 64
KUBOTA – 55
CASE IH – 54
DEUTZ-FAHR – 47
CLAAS – 31
URSUS – 28
Farmtrac – 21
Valtra – 19
Pozotałe – 85

Zobacz również:

 Załamanie w sprzedaży nowych ciągników rolniczych

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj