Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. W głosowaniu więło udział 434 posłów, za przyjęciem ustawy głosowało 294 posłów, 3 posłów było przeciw, natomiast 137 posłów wstrzymało się od głosu.
Chodzi o nieruchomości wpisane do ewidencji gruntów jako wspólnoty gruntowe, które dotąd nie mają wydanych decyzji administracyjnych określających kto ma prawo do korzystania ze wspólnoty oraz jakie ma udziały.
Ze względu na ochronę praw nabytych, projekt przewiduje w pierwszej kolejności ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej na podstawie obecnych zasad, czyli według stanu z 1963 r. (jest to tzw. „stara” grupa uprawnionych funkcjonująca na podstawie aktualnych przepisów ustawy).
Będzie to następowało na wniosek złożony do 30 czerwca 2016 r. Jeżeli to się nie uda, będą brane pod uwagę wnioski kolejnej grupy – tzw. „nowej” grupy uprawnionych określonych projektowaną nowelizacją.
Są to osoby fizyczne lub prawne, które posiadają gospodarstwa rolne i od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2015 r. faktycznie i bez przerw korzystają ze wspólnoty gruntowej albo mieszkają (lub mają siedzibę) na terenie miejscowości, w której znajdują się grunty stanowiące wspólnotę.
Uprawnione będą również osoby fizyczne, które zamieszkują w innej miejscowości, a prowadzą gospodarstwo rolne – jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia. W sytuacji, gdy ustalenie uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej na powyższych zasadach nie będzie możliwe, uprawnione do nieodpłatnego nabycia na własność nieruchomości wspólnoty gruntowej będą gminy.
Jeśli gmina nie złoży wniosku, nieruchomości nabędzie Skarb Państwa. Projekt przewiduje też, że uprawnieni do udziału we wspólnocie gruntowej mogą podjąć uchwałę o jej przekształceniu we współwłasność w częściach ułamkowych.