Nowe strefy ONW. Sprawdź czy nie stracisz dopłaty

Najnowsze

Jest zgoda na odstrzał 1465 bobrów na Mazowszu

arządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, które weszły w życie w styczniu br., są kontynuacją zarządzeń...

Cena mleka w skupie spadła

W styczniu 2020 r. w stosunku do grudnia 2019 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły...

„Krowa plus” z podpisem prezydenta. Nowe dopłaty dla rolników

21 lutego 2020 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia z dnia 23 stycznia 2020 r....

W dniu 16 listopada 2018 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował do uzgodnień projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po latach wspólnych prac m.in. z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz głównym Lekarzem Weterynarii, opracowało listę obszarów spełniających nowe wymogi delimitacji ONW.

Od 2019 roku obszary ONW typu nizinnego zostaną zastąpione przez ONW z ograniczeniami naturalnymi. W zależności od stopnia utrudnień dla produkcji rolnej, mierzonego Wskaźnikiem Waloryzacji Rolniczej Przestrzeni Produkcyjnej, zakwalifikowano je do strefy I (WWRPP powyżej 52 punktów) lub strefy II(WWRPP poniżej 52 punktów; nie podano, gdzie trafiły obszary o wartości 52 punktów).

Obszary ONW typu ze specyficznymi utrudnieniami będą natomiast rozszerzone i podzielone na dwie strefy: ONW typu specyficznego strefa I (niekorzystne warunki o walorach przyrodniczo-turystycznych) oraz ONW typu specyficznego strefa II (podgórskie).

Nowym elementem wyznaczania obszarów ONW, wynikającym z przepisów UE jest płatność przewidziana w art. 31 ust. 5 rozporządzenia nr 1305/2013. Jest to płatność, która w Polsce po raz pierwszy będzie zastosowana w 2019 r. Jest to wsparcie (mające charakter płatności przejściowej) dla obszarów, które na skutek nowej metodyki delimitacji utracą status ONW typu nizinnego. Przyjęto, że w 2019 r. płatności te będą wypłacone na maksymalnie możliwym poziomie wynikającym z przepisów UE tj. 80 % średniej płatności ONW w PROW 2007-2013, natomiast w 2020 r. na poziomie 25 euro/ha.

Sprawdź do jakiego typu obszarów ONW został zakwalifikowany obręb na terenie którego znajdują się użytki rolne. KLIKNIJ załącznik do rozporządzenia – Wykaz obszarów ONW oraz obszarów, które kwalifikują się do płatności.

Płatność ONW przyznawana jest w formie rocznej płatności udzielanej na hektar użytków rolnych, stanowiącej iloczyn stawki ustalonej dla danego typu ONW oraz ilości hektarów zgłoszonych przez rolnika.

Płatności ONW podlegają degresywności na poziomie gospodarstwa, w zależności od łącznej powierzchni działek rolnych lub ich części objętych pomocą.

W zależności od tej powierzchni, płatność przyznawana jest w następującym wymiarze:

  • od 1 do 25 ha – 100% płatności,
  • od 25,01 do 50 ha – 50% płatności ,
  • od 50,01 do 75 ha – 25% płatności,
  • powyżej 75 ha – płatność nie jest przyznawana.
- Reklama -
PROMOCJA - Kalendarz Gratis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 319 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Osobówka wbiła się w ciągnik z przyczepą

W piątek o godzinie 18:27 strażacy z OSP KSRG Pleszew zostali zaalarmowani do zdarzenia na DK-12...

8 państw za wyrównaniem dopłat

Osiem krajów Europy Środkowo–Wschodniej podpisało w Warszawie deklarację w sprawie finansowania WPR, w tym płatności bezpośrednich.

Rusza kolejna edycja konkursu KRUS. Do wygrania ciągnik rolniczy

Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od 2003 r. we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (następca...

Ruszył nabór wniosków o dotację na nawadnianie gospodarstwa

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje...

Dopłaty 2020: ARiMR przyjmuje oświadczenia od 2 marca

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 papierowe...

Więcej artykułów