-9.8 C
Warszawa
poniedziałek, 3 października, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Nowe zasady dotyczące obrotu ziemią rolną

  Najnowsze

  Sejm uchwalił ostateczne brzmienie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zawiera ona rozwiązania poprawiające strukturę obszarową gospodarstw rolnych oraz przeciwdziałające zarówno nieracjonalnym ekonomicznie podziałom gospodarstw rolnych, jak i nadmiernej koncentracji gruntów w jednych rękach.

  Nowe zasady dotyczące obrotu ziemią rolną, agri24

  W ustawie znalazły się też rozwiązania, które mają zapewnić prowadzenie działalności rolniczej przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Ustawa m.in. określa definicję gospodarstwa rodzinnego oraz rolnika indywidualnego. Za gospodarstwo rodzinne ustawa uznaje gospodarstwo rolne prowadzone przez rolnika indywidualnego, czyli osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych.

  Ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 300 hektarów.

  Ponadto osoba taka musi posiadać kwalifikacje rolnicze oraz od co najmniej 5 lat mieszkać w gminie, na obszarze której jest położone gospodarstwo oraz prowadzić je przez ten czas osobiście. Ustawa precyzuje też m.in. rodzaje uznawanych kwalifikacji rolniczych. Ponadto ustawa określa m.in. przypadki, w których możliwe będzie dokonanie podziału gospodarstwa rolnego.

  W ustawie określone też zostało, komu przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja Nieruchomości Rolnych

  Zobacz również: Senat debatuje o nowym ustroju rolnym

  - Reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Do końca czerwca podczas pracy zginęło aż 22 rolników

  W I półroczu 2022 roku do Placówek Terenowych i Oddziałów Regionalnych KRUS zgłoszono 5 862 zdarzenia wypadkowe, o 155...
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - Reklama -