niedziela, 13 czerwca, 2021
-9.8 C
Warszawa

  Nowy program PiS – Polski Ład. Co czeka rolników?

  Najnowsze

  – Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia programu Polski Ład – programu obszernego, wielkiego, który został sformułowany niedawno i dzisiaj ma być przedstawiony Polakom – powiedział Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Programu Polski Ład.

  Podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu ostatnich pięciu lat działał sprawnie, istniała strategia zrównoważonego rozwoju, która bardzo się sprawdzała, a Polska rozwijała się na dwa sposoby – gospodarczo i społecznie.

  – Polski Ład jest oparty o polskie wartości. My zawsze prowadziliśmy naszą politykę w oparciu o nie. Polska oparta o tradycję, o solidarność, Polska sprawiedliwa, równych szans – to był nasz cel i to jest polski cel – mówił.

  Poinformował, że na pierwszym planie rozwoju wsi będzie postawiona ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym m.in. możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go.

  Możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, bez zbywania go. To dzisiaj bardzo często poważna bariera – powiedział Jarosław Kaczyński.

  Kolejnym punktem planu PiS na wieś i rolnictwo jest opracowanie Kodeksu rolnego, który ma uregulować zasady i prawa dotyczące gospodarowania rolnego i rozdzieli małe gospodarstwa od farm rolnych.

  Innym z pomysłów jest zwrot za akcyzę na paliwo rolnicze: od 1 hektara będzie on podwyższony do 110 złotych (obecnie od 1 ha jest 100 zł).

  Prezes PiS zapowiedział też uproszczenie procedur i przepisów dotyczących rolników. – Zrobimy to w ogromnej mierze przez cyfryzację (…). Każdy urząd gminy, który zechce, zostanie scyfryzowany – mówił. Poza tym miałyby powstawać spółki energetyczne dla rolników (swego rodzaju spółdzielnie), które pozwalałyby im inwestować.

  Kolejnym z pomysłów jest poprawienie infrastruktury i postawienie nacisku na gazyfikację wsi. – Tam, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dojdzie, będzie polegała na tworzeniu takich kolektorów, gdzie będzie gromadzony gaz dla dajmy na to: 200 gospodarstw – mówił Kaczyński.

  - Reklama -
  - Reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię

  Czytaj również

  Już tylko miesiąc na złożenie e-wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe

  Czasu na ubieganie się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe finansowane z PROW coraz mniej. Wydłużony termin mija 17 czerwca,...
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - Reklama -