Sejm w dniu 20 lutego uchwalił ustawę o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Tworzy ona podstawy prawne do realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS). Jest to nowy instrument rozwoju terytorialnego Unii Europejskiej, którego realizacja wynika z rozporządzenia unijnego nr 1303/2013.
RLKS będzie stosowany w ramach wspólnej polityki rolnej i rybackiej oraz polityki spójności. Istotą RLKS pozostanie aktywizowanie lokalnych społeczności i włączanie ich w podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju ich obszarów. Ustawa umożliwi skoordynowanie i ujednolicenie przyznawania pomocy w ramach RLKS. Ma także pomóc w wyborze strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), i w realizacji projektów, których celem jest m.in. rozwój przedsiębiorczości, zachowanie lokalnego dziedzictwa, walka z wykluczeniem społecznym i rozwój infrastruktury turystycznej.
Ustawa określa podmioty zaangażowane w realizację RLKS, ich zadania oraz wspólne zasady realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. W ustawie zapisano zadania organów i jednostek organizacyjnych, a przede wszystkim samorządów województw i lokalnych grup działania (LGD) w odniesieniu do RLKS, w szczególności w zakresie dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Ustawa określa też zasady organizacji lokalnych grup działania, proces i zasady wyboru strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność oraz ogólny zakres umów o realizacji LSR (tzw. umów ramowych).
W ustawie określono też wspólne dla polityk: rolnej, rybackiej i spójności zasady realizacji RLKS, w tym zasady wyboru projektów przez LGD oraz wspólne zasady udzielania wsparcia. Nad nowymi przepisami będzie teraz pracować Senat.