Jak podaje GUS w dokumencie Obrót nieruchomościami w 2015 r. użytki rolne stanowiły najbardziej znaczącą grupę nieruchomości w zakresie sprzedaży nieruchomościami gruntowymi.
W 2013 roku, podobnie jak w roku poprzednim, dominującą formą obrotu użytkami rolnymi, zarówno w strukturze ilościowej, jak i wartościowej, była sprzedaż na wolnym rynku, która stanowiła odpowiednio 86,6% i 78,8% obrotu nieruchomościami rolnymi w Polsce. Najrzadziej spotykaną formą obrotu była sprzedaż bezprzetargowa. Pod względem liczby sprzedanych działek stanowiła ona 4,6% obrotów użytkami rolnymi, a wartościowo – 9,3%.
Największą liczbę sprzedanych działek użytków rolnych odnotowano w województwach mazowieckim, lubelskim i podkarpackim, najmniejszą natomiast – w województwach lubuskim i opolskim. W ujęciu wartościowym najbardziej aktywnym województwem było województwo wielkopolskie (ponad 14% wartości obrotów w całej Polsce).
Przeciętna powierzchnia ewidencyjna działek użytków rolnych, będących przedmiotem obrotu w 2013 roku, wyniosła 1,36 ha dla całej Polski. Użytki rolne sprzedawane na obszarach wiejskich były średnio prawie czterokrotnie większe od tych sprzedawanych w granicach miast. W poszczególnych województwach przeciętna powierzchnia ewidencyjna użytków rolnych wyniosła od 0,35 ha w województwie małopolskim do 3,52 ha w województwie warmińsko-mazurskim.
Na zakup działki użytków rolnych wydawano średnio 60,3 tys. zł. Wartość gruntów rolnych sprzedawanych w miastach na prawach powiatu była średnio prawie 3,5-krotnie wyższa od wartości nieruchomości tego samego rodzaju położonych na obszarach wiejskich.
Średnia cena za 1 ha powierzchni ewidencyjnej użytków rolnych sprzedanych w 2013 roku w Polsce wyniosła 44 tys. zł/ha.