-9.8 C
Warszawa
piątek, 12 sierpnia, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Nowe zasady ustalania zaliczki na podatek dochodowy od świadczeń emerytalno-rentowych

  Najnowsze

  Do najważniejszych zmian należy obniżenie stawki podatkowej z 17% do 12% dla dochodów nieprzekraczających pierwszego progu podatkowego (tj. do 120 tys. zł) oraz obniżenie comiesięcznej kwoty zmniejszającej podatek z 425 zł do 300 zł.

  Zmiana ta jest korzystna dla osób otrzymujących świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości przekraczającej 2.500 zł miesięcznie. 

  Od świadczeń nieprzekraczających ww. kwoty zaliczka obliczona zarówno wg zasad obowiązujących od 1 stycznia do 30 czerwca br., jak i po tej dacie – wynosi 0 zł, ponieważ przychód z takich świadczeń mieści się w kwocie wolnej od podatku, która od 1 stycznia 2022 r. wynosi 30.000 zł. 

  Wyjątek stanowią osoby, które otrzymują z KRUS świadczenie w kwocie do 2.500 zł i złożyły wniosek o niepomniejszanie zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek. Takim osobom Kasa potrąca zaliczkę w wysokości równej 12% świadczenia.

  W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci wraca możliwość pomniejszania zaliczki o dodatkową kwotę zmniejszającą podatek (tak jak do końca 2021 r.). 

  Oznacza to, że zaliczka na podatek dochodowy rodzica/opiekuna samotnie wychowującego dziecko może być pomniejszana o dwie kwoty zmniejszające podatek tj. o 600 zł.

  Pomniejszenia takiego Kasa dokona na podstawie oświadczenia świadczeniobiorcy o zamiarze wspólnego rozliczenia dochodu z dzieckiem. Oświadczenie można składać w dowolnej  jednostce organizacyjnej Kasy.

  Kolejna korzystna zmiana dotyczy rent rodzinnych wypłacanych niepełnoletnim dzieciom.  Dochód z renty rodzinnej niepełnoletniego dziecka stanowi odrębny dochód dziecka i nie będzie doliczany do dochodów rodzica. 

  ŹródłoKRUS

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Zawalił się strop w oborze. W środku 73 sztuki bydła

  W dniu 5 sierpnia 2022 r. o godzinie 20:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Zambrowie wpłynęło zgłoszenie o...

  Więcej artykułów