Zakończyliśmy zbieranie wyników doświadczeń z odmianami kukurydzy KWS. Na blisko 3500 poletkach doświadczalnych przebadaliśmy 110 odmian kukurydzy. W doświadczeniach tych uczestniczyły odmiany już zarejestrowane, funkcjonujące na rynku jak i odmiany na wstępnym etapie badań rejestracyjnych. Celem naszych badań było uzupełnienie badań realizowanych w ramach systemu porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), badań rozpoznawczych dla odmian ze wspólnotowego katalogu odmian (CCA) oraz badań rejestracyjnych prowadzonych przez COBORU. Ocenę przydatności odmian niezarejestrowanych lub na wczesnym etapie badań w naszym kraju prowadziliśmy w siedmiu lokalizacjach na 2396 poletkach doświadczalnych. Doświadczenia polowe dla tych odmian prowadzone były w oparciu o metodykę opracowaną przez firmę KWS (doświadczenia wieloczynnikowe).
Stosowano dla każdej odmiany powtórzenia blokowe (minimum 3) oraz różne lokalizacje uwzględniając zabiegi agrotechniczne, zmienność glebową oraz wpływ warunków pogodowych zróżnicowanych w poszczególnych punktach doświadczalnych. Szczegółowa charakterystyka odmian była odnotowywana na bieżąco w trakcie okresu wegetacyjnego za pomocą 9 stopniowej skali.

Dane zgromadzone w ten sposób mają pomóc w dokonaniu trafnego wyboru odmian do uprawy. Spośród założonych doświadczeń ziarnowych, w grupie odmian wczesnych, wynikiem plonowania oraz oceną ważnych cech rolniczych na ziarno wyróżniły się dwie odmiany KWS EMPORIO i ALMONDO.

Plon ziarna odmiany KWS Emporio (KXC 0121) w roku rejestracyjnym COBORU 2021 wyniósł 146,22 dt z ha, przy średniej plonu w tym roku 129,4 dt z ha w grupie wczesnej. W roku rejestracyjnym 2022 średni plon ziarna dla tej odmiany wyniósł 119,1 dt z ha przy średniej plonu ziarna dla grupy wczesnej 113,1 dt z ha. Wartość produkcji odmiany KWS EMPORIO charakteryzowała się nawet wyższymi wartościami od odmian wzorcowych grup badawczych COBORU średnio wczesnych i średnio późnych. Średni plon ziarna tej odmiany w roku 2022 w doświadczeniach szczegółowych KWS wyniósł 123,1 dt z ha. Wynik ekonomiczny w uprawie kukurydzy na ziarno uzależniony jest od wartości produkcji i kosztów poniesionych w czasie jej uprawy. Wilgotność KWS EMPORIO była niższa od średniej wzorca o około 1,55 pkt. %. Warto podkreślić, że poziom wilgotności odmiany był jednym z najniższych w doświadczeniach rejestracyjnych COBORU w latach 2021/22. Analiza kosztów suszenia i praktyczne doświadczenia KWS wskazują, że większa o 1% wilgotność ziarna kukurydzy „kosztuje” równowartość około 2 dt plonu. Dzięki niskiej wilgotności ziarna w czasie zbioru KWS Emporio możemy zaoszczędzić prawie 4 dt plonu kosztu, który musimy ponieść na wysuszenie ziarna do 14% wilgotności. Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy w warunkach klimatycznych naszego kraju minimalizuje ryzyko strat plonu. Preferowany jest siew odmian kukurydzy wcześnie dojrzewających. KWS EMPORIO charakteryzuje się wyższym i mniej zależnym plonem od warunków pogodowych niż odmiany późniejsze. Wybierając odmiany wczesne zasiejemy odmiany plenniejsze, lepiej przystosowane do warunków suszy i zmiennych warunków glebowych. Wigor początkowy tej odmian szczególnie przydatny będzie na glebach ciężkich, zwięzłych, wolno ogrzewających się. Mieszaniec ten poprawi plon w warunkach, gdy kukurydza narażona jest na wyleganie korzeniowe i łodygowe. Dość ważna jest również zdrowotność KWS EMPORIO, a w szczególności stopień odporności na fuzariozy.

Tegoroczny kwiecień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie chłodnych termicznie. Średnia dobowa temperatura powietrza była niższa od średniej wieloletniej o 1,9oC. Podobnie niższe wartości temperaturowe od średniej odnotowano na głębokości 10 cm w profilu glebowym. Uśredniona suma opadu atmosferycznego w maju była niższa o 51,7 mm. W tych warunkach odmiana ALMONDO wyróżniała się małą wrażliwością na opóźnione terminy siewu i pogorszone wschody spowodowane brakiem opadów w pierwszej dekadzie maja. Odmiana ta dobrze gospodaruje wodą, nawet w warunkach dużego stresu potrafi zachować zielony asymilujący liść. System korzeniowy efektywnie pobiera wodę i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, dzięki czemu odmiana ta charakteryzuje się wyjątkową stabilnością plonowania. Nr 1 w doświadczeniach rejestrowych COBORU 2020-21 r. (108% wzorca, +10,2 dt/ha). W punktach doświadczalnych KWS średni plon wyniósł 104,5 dt z ha a średnia wilgotność wyniosła 31,51%. Dużą przydatność do uprawy na ziarno ALMONDO stwierdzono w doświadczeniach zlokalizowanych na północy kraju. Jest to zdrowa odmiana o niskim wskaźniku infekcji fuzarium i bardzo dobrym wigorze początkowym. Część obszaru kraju dotknięta została wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów w lipcu tj. w newralgicznym dla rozwoju kukurydzy okresie wiechowania oraz zawiązywania kolb. Kwitnienie, zapylenie i dojrzewanie tej odmiany przebiegało bez zakłóceń. Kolby były zaziarnione do szczytu a ziarno ciężkie (wysoki MTZ) dobrze oddające wodę.
W doświadczeniu obserwowano również stopień porażenia kukurydzy głownią guzowatą. Wystąpiła ona na kolbach rośliny w doświadczeniach zlokalizowanych w pasie zachodnim kraju. Pojawiające się coraz częściej zawirowania pogodowe tj. wysokie temperatury lipca, brak opadów w czasie pylenia sprawiają, że nie dochodzi do zapylenia. Przez znamiona występujące na kolbie dochodzi do infekcji zarodnikami głowni guzowatej. Wielkość strat wahała się w granicach 5-10% plonu ziarna. Odmiana KWS ALDO, dent FAO 260, pomimo wystąpienia wysokich temperatur w czasie kwitnienia (średnia temperatura 20 lipca, w godzinach 10-17 to aż 33⁰C) wykazywała dużo niższe porażenie kolb głownią guzowatą. Niższe wymagania stanowiskowe pozwalają zalecać ją również na mniej zasobne pola. Średni wynik plonowania w doświadczeniach szczegółowych dla tej odmiany wyniósł 110 dt z ha, średnia wilgotność z 5 lokalizacji kształtowała się na poziomie 30,1 %.
Najkorzystniejszy rachunek ekonomiczny w uprawie rośliny osiągniemy, gdy wysoki plon odmiany uda się połączyć z niskimi kosztami produkcji. Wybór odmiany KWS EMPORIO lub ALMONDO, może przyczynić się do pożądanej poprawy rentowności uprawy kukurydzy na ziarno w rejonach północnych, zaś odmiany KWS ALDO tam gdzie panują korzystne warunki termiczne, ale nie dysponujemy dobrymi glebami.