Od początku kwietnia 2016 r. dostawcy mleka do OSM w Piątnicy karmią swoje zwierzęta wyłącznie paszami wolnymi od modyfikacji genetycznych. Jest to działanie ściśle kontrolowane przez Spółdzielnię bezpośrednio w gospodarstwach oraz u producentów pasz dostarczających je rolnikom.

Program żywienia obejmuje wszystkie grupy wiekowe zwierząt: cielęta, młodzież i krowy mleczne. Po 3 miesięcznym okresie żywienia krów paszami wolnymi od GMO, od 1 lipca 2016 r. Piątnica wprowadziła na opakowaniach swoich produktów specjalne oznakowanie.

Dbając o dobrostan zwierząt OSM Piątnica kontroluje warunki, w których utrzymywane są zwierzęta. Zapewnienie dobrostanu przekłada się na zdrowie, dobre samopoczucie oraz wyniki produkcyjne krów mlecznych.

Zobacz także: Ważna informacja dla rolników. Chodzi o GMO

OSM Piątnica skupuje mleko z ponad 2 tys. rodzinnych gospodarstw rolnych w tym 40. certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Rolnictwo ekologiczne obejmuje metody produkcji, w których istnieje m.in. zakaz używania pasz nie pochodzących z własnych gospodarstw.

Krowy od wczesnej wiosny do jesieni wypasane są na pastwiskach i łąkach  – zaś w okresie zimowym żywione są sianem z własnych upraw. Gospodarstwa te podlegają ścisłej kontroli jednostek certyfikujących,  a pozyskane od nich Mleko ekologiczne oznakowane jest unijnym symbolem produkcji ekologicznej.

Gospodarstwa, z których każdego dnia odbierane jest świeże mleko położone są w dorzeczu Narwi, Biebrzy i Pisy, głównie na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz z rejonu Kurpi Zielonych.

Przypominamy, że 12 lipca br, Polski rząd, o cztery lata dłużej, czyli do 1 stycznia 2021 r., rolnicy będą mogli karmić zwierzęta paszami zawierającymi śrutę genetycznie modyfikowaną roślin oleistych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię