19 lutego br. grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Projekt zakłada, że lokalizacja elektrowni wiatrowej następuje wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane:

1) elektrownia wiatrowa – od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, oraz
2) budynek mieszkalny albo budynek o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa – od elektrowni wiatrowej
jest równa lub większa dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami (całkowita wysokość elektrowni wiatrowej).

Poniżej prezentujemy wysokości turbin wiatrowych w zależności od ich mocy.

wysokosc wiatrakow

Inwestorzy elektrowni wiatrowych oddanych do użytkowania przed dniem wejścia w życie ustawy zobowiązani są do uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację elektrowni wiatrowej, na zasadach określonych w ustawie, w terminie 1 roku od dnia wejścia w życie ustawy.

Jak jest w innych krajach?

Przepisy powszechnie obowiązujące w zbadanych rozwiązaniach z innych krajów (w tym np. w Austrii, Danii, Francji, Niemczech i Włoszech), posiadają przede wszystkim normy i regulacje dotyczące poziomów hałasu, natomiast pozostałe warunki to z reguły „miękkie” rekomendacje, doprecyzowywane na szczeblu lokalnym/regionalnym. Z przeanalizowanych rekomendacji dotyczących odległości elektrowni wiatrowych od zabudowy mieszkaniowej wynika, iż średnie odległości mieszczą się w przedziale 500-1000 m. W niektórych krajach ustalona została minimalna odległość od elektrowni wiatrowych na poziomie zbliżonym do proponowanego w projekcie ustawy, np. w Austrii czy na niektórych obszarach we Włoszech. W wielu krajach odległość ta jest mniejsza i uzależniona jest od dopuszczalnych poziomów hałasu, w zależności od prędkości wiatru. Istnieją również regulacje uzależniające minimalną odległość od wielokrotności średnicy wirnika, jak też od wielokrotności wysokości elektrowni wiatrowej.

Cały projekt ustawy wraz z uzasadnieniem.

1 KOMENTARZ

  1. No super dawno to trzeba było zrobić i nie było by problemu, 500 m od zabudowań to po prostu jest masakra mieszkać w takim budynku!!! Brawo PiS t mi się podoba!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj