-9.8 C
Warszawa
piątek, 3 grudnia, 2021
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Plony 2019. Czy ubiegłoroczne zbiory były udane?

  Najnowsze

  Początek roku 2020 daje możliwość oszacowania i podsumowania plonów uzyskanych w zeszłym sezonie i porównania ich z poprzednimi latami. Wyniki można znaleźć m.in. w publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny materiałach. Czy ubiegły, 2019 rok, był lepszy czy gorszy od lat poprzednich i które działy produkcji rolnej zanotowały najwyższe zmiany?

  Zboża

  Zbiorów zbóż, zarówno ozimych, jak i jarych, z powodu sprzyjającej zazwyczaj pogody wykonano trzeciej dekadzie lipca i pierwszej dekadzie sierpnia, zaś całość zbiorów zakończono przed końcem sierpnia.

  W przypadku zbóż, zbiory ogółem ocenione zostały na ok. 28,8 mln ton, co stanowiło wzrost o niecałe 7% w porównaniu do tych z roku 2018. Produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na około 24,9 mln ton, czyli o około 9% więcej niż w rok wcześniej. Zanotowano również wyższą wydajność z hektara dla zbóż ozimych – łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi zebrano 39,3 dt/ha zaś zbóż jarych: 28,8 dt/ha, czyli odpowiednio około 10% i około 6% więcej od plonów z roku poprzedniego. Plony pszenicy ozimej wyniosły 9,4 mln ton i były o około 14% wyższe od poprzedniorocznych, z kolei nieznacznie niższe (o około 2% w stosunku do roku 2018) były plony pszenicy jarej, które wyniosły 1,5 mln ton.

  Rzepak i rzepik

  Zbiory tych roślin oleistych oszacowano na niecałe 2,35 mln ton, czyli o ok. 7% więcej od tych zebranych w roku poprzednim, co przy wzroście areału uprawy o około 2% pokazuje wzrost przeciętnego plonu z hektara.

  Kukurydza

  W przypadku upraw tej rośliny szacuje się, że zebrane w 2019 roku plony ziarna kukurydzy były znacznie niższe niż w roku 2018. Niekorzystne warunki pogodowe, występujące w zdecydowanej większości kraju, wpłynęły na istotne obniżenie produkcji nawet na tych plantacjach, na których w poprzednich latach uzyskiwano bardzo wysokie plony. Dlatego tak ważne będzie dobieranie odmian odpornych na suszę, np. spośród bogatej ofert firmy Syngenta.pl. Pozwoli to na lepszą adaptację do zmieniających się warunków środowiska.

  Ziemniaki

  Niższe niż rok wcześniej były także zbiory ziemniaków, które oszacowano na około 6,5 mln ton (spadek o około 13% rok do roku). Gorsza była również jakość uzyskanego plonu oraz wydajność z hektara. Spowodowane to było deficytem opadów w okresie zawiązywania bulw i początkowego wzrostu ich masy. Jeśli takie tendencje pogodowe się utrzymają, może oznaczać to powolny zmierzch upraw ziemniaka w Polsce.

  Buraki cukrowe

  To kolejny gatunek, dla którego odnotowano niższe plony – oceniono je na około 13,7 mln ton, czyli około 4% mniej niż uzyskano w 2018 roku. Spadek ten nastąpił pomimo wzrostu areału upraw w 2019 (w porównaniu do roku 2018).

  Warzywa gruntowe

  Temu działowi rolnictwa, szczególnie w przypadku odmian wczesnych i średniowczesnych, również we znaki dała się susza, a satysfakcjonujące plony uzyskano tylko na plantacjach nawadnianych. Z kolei plony odmian późnych były zadowalające – z powodu poprawy warunków pogodowych –  co pozwoliło na poprawę szacunku plonów. Łączna produkcja warzyw gruntowych była o 6% niższa od tej z roku 2018 i wyniosła ponad 3,8 mln ton.

  Uprawy sadownicze i jagodowe

  Zbiory owoców z drzew, z powodu bardzo niekorzystnych warunków pogodowych, zostały oszacowane na 23% mniej niż w roku 2018 i wyniosły ponad 3,4 mln ton. Plony były niższe w przypadku: jabłek o 23%, gruszek o 26%, śliwek o 20%, wiśni o 24%, czereśni o 26%.

  Niższe były też zbiory owoców jagodowych, np. malin o 35% rok do roku, porzeczek czarnych o 27%, zaś agrestu o 17% Mniej było też truskawek (o 10%).

  Lektura publikowanych przez GUS wyników zbiorów w roku 2018 daje do myślenia. O ile plony zbóż odnotowały wzrost, warzyw i owoców zebrano sporo mniej niż w latach ubiegłych. Sytuacja jest spowodowana przede wszystkim niekorzystnymi zmianami pogodowymi w stosunku do tych z lat poprzednich. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, może się okazać, że w niedalekiej przyszłości takie warzywa jak ziemniak czy burak będą dostępne wyłącznie w imporcie.

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Bedzie pomoc finansowa w postaci dopłaty 1000 zł do jednej lochy

  Pomoc wynosi 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). –...

  Więcej artykułów