reklama
Kalendarz Rolniczki 2020

Podlaska Izba Rolnicza wysłała wniosek do Ministra Środowiska „o podjęcie możliwych rozmów i działań w sprawie zniesienia moratorium na odstrzał łosi”.

Łoś to w Polsce zwierzę łowne, ale na jego odstrzał od 2001 roku obowiązuje moratorium. Zdaniem rolników populacja w tym czasie znacząco wzrosła.

Gatunek powinien być pozyskiwany tam, gdzie przekroczona jest optymalna wielkość populacji oraz tam gdzie stwarza zagrożenie, czyli na obszarach, gdzie jego zagęszczenie jest większe od 5 osobników na 1000 ha powierzchni leśnej i bagiennej – czytamy w wystąpieniu PiRol.

Jak dodaje samorząd rolniczy – w praktyce należałoby rozpocząć eksploatację łowiecką w wybranych nadleśnictwach na obszarze czterech regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce, gdzie notuje się najwyższe liczebności łosia, a poziom szkód istotnych utrudnia prowadzenie gospodarki leśnej tj. RDLP Białystok, Warszawa, Lublin i Olsztyn.  

Pismo Podlaskiej Izby Rolniczej skierowane do Ministra Środowiska>>>KLIKNIJ!

W 2017 roku została podjęta próba wprowadzenia odstrzału na łosie w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, pomorskim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Jednak po protestach przyrodników, organizacji ekologicznych oraz szerokiej akcji w mediach wstrzymano polowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię