Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to trzydzieste dziewiąte
i czterdzieste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a szesnaste i siedemnaste w bieżącym roku.

Ogniska ASF wyznaczono 26 czerwca br. na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwach, w którym utrzymywano:

–  36 świń, położonym w gminie Radziłów, w powiecie grajewskim,
w województwie podlaskim;

–   63 świnie, położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim,
w województwie podlaskim.

Gospodarstwa są położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ministerstwo Rolnictwa zaostrza przepisy dotyczące bioasekuracji w gospodarstwach prowadzących chów swiń. MRiRW 24 czerwca br umieściło na BIP-ie i przesłało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 ((Dz. U. 2015 poz. 517 z póz. zm ). 

Zgodnie z nowo wprowadzanymi przepisami gospodarstwa utrzymujące swinie na terenach objetych ASF będą zobowiązane m.in.

  • do ogrodzenia budynków pojedynczym 1,5 metrowym ogrodzeniem związanym na stale z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwach;
  • nieutrzymywania świń w tych samych budynkach, w których są jednocześnie trzymane inne zwierzęta kopytne.

Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązywać na terenie kilkudziesięciu gmin, głównie w województwie podlaskim, ale także lubelskim i mazowieckim. Na wybudowanie ogrodzenia rolnicy będą mieli czas do końca tego roku. Realizacja nowych zasad ma być finansowana przez rolników!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię