Główny Lekarz Weterynarii poinformował w sobotę o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to szóste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a trzecie w roku 2016.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w godzinach wieczornych dnia 5 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko znajdowało się 97 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożono wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

Zobacz również: Podlasie: Dwa padłe dziki z ASF

Przypominamy, że to kolejne ognisko ASF u świń wykryte w ostatnim czasie na Podlasiu. Poprzednie wykryto w gospodarstwie we wsi Rębiszewo Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie. Trwa tam ustalanie jak mogło dojść do przeniesienia tam wirusa, a także kontrola gospodarstw w strefach z obostrzeniami: zapowietrzonej i zagrożonej, wyznaczonych wokół miejsca stwierdzenia ogniska choroby. W samym gospodarstwie uśpiono i zutylizowano ponad 550 sztuk trzody chlewnej.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię