Podlaskie: wykryto zgnilca amerykańskiego pszczół

Najnowsze

Ciągnik zderzył się z ciężarówką. TIR leżał w poprzek drogi [zdjęcia]

Do groźnego wypadku doszło na DK 62. Samochód ciężarowy wywrócił się, blokując drogę na kilka godzin....

Warszawiak ukradł ciągnik. Maszyna miała nadajnik GPS

W niespełna godzinę policjanci odzyskali skradziony na terenie gminy Serock ciągnik rolniczy o wartości 70 tys....

Restrukturyzacja małych gospodarstw – nabór wniosków niebawem

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń,...

We wsi Wojdy koło Rajgrodu (woj. podlaskie) wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Choroba nie zagraża ludziom bezpośrednio, ale jest bardzo groźna dla pszczół i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. Pasiekę w której ją wykryto trzeba spalić, a wokół wyznacza się obszar zapowietrzony.

Wojewoda Podlaski wydał rozporządzenie z dnia 20 sierpnia 2019 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów: grajewskiego i augustowskiego.

Rozporządzenie określa się obszar zapowietrzony, w związku ze stwierdzeniem w miejscowości Wojdy, gmina Rajgród, powiat grajewski ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, obejmujący:
1) w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród, miejscowości: Wojdy, Rybczyzna, Skrodzkie, Czarna Wieś, Tama, Rajgród, Kosiły, Woźnawieś, Karczewo, Orzechówek, Stoczek;
2) w powiecie augustowskim, w gminie Bargłów Kościelny, miejscowości: Rumiejki, Źrobki, Tobyłka, Solistówka, Barszcze, Dreństwo, Bułkowizna.

Na tym obszarze zakazuje się:

1) organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół;

2) przemieszczania rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pszczelarstwie – bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Burmistrz Rajgrodu i Wójt Gminy Bargłów Kościelny, oznaczą obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół. Oznakowanie obszaru zapowietrzonego, poprzez umieszczenie na granicach tego obszaru tablic ostrzegawczych widocznych z odległości co najmniej 100 m, z napisem o treści: „ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ – OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.

Zgnilec amerykański (zwany też złośliwym) jest chorobą zakaźną czerwia, czyli larw pszczół. Larwy stopniowo gniją i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Cały rój zaczyna produkować coraz mniej miodu i w konsekwencji wymiera. Sposobem na walkę z ogniskami choroby jest jedynie uśmiercenie pszczół i zlikwidowanie całej pasieki.

- Reklama -
PROMOCJA - Kalendarz Gratis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 319 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Ogromne straty po pożarze w firmie sprzedającej maszyny rolnicze [VIDEO]

Na dwadzieścia milionów złotych wstępnie oszacowano straty po nocnym pożarze w miejscowości Kazimierzówka w województwie lubelskim.

Agrounia znów w stolicy. Protest przed UOKiK. Później rolnicy zablokowali Biedronkę

Członkowie Agrounii dziś najpierw przyszli przed Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bo to do UOKiKu od co najmniej kilku tygodni ...

Rzeźnie rolnicze – ułatwienia dla rolników

18 lutego 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić...

Duży wzrost sprzedaży nowych ciągników rolniczych

Pierwszy miesiąc 2020 roku pod względem rejestracji nowych ciągników był wyjątkowo dobry porównując go do stycznia 2019 czy stycznia 2018 roku. Zarejestrowano...

Podpalacze ster siana i słomy zatrzymani

Od października 2019 roku w pobliżu Pińczowa dochodziło do pożarów stert balotów siana i słomy przechowywanych na otwartej przestrzeni....

Więcej artykułów