We wsi Wojdy koło Rajgrodu (woj. podlaskie) wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Choroba nie zagraża ludziom bezpośrednio, ale jest bardzo groźna dla pszczół i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. Pasiekę w której ją wykryto trzeba spalić, a wokół wyznacza się obszar zapowietrzony.

Wojewoda Podlaski wydał rozporządzenie z dnia 20 sierpnia 2019 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów: grajewskiego i augustowskiego.

Rozporządzenie określa się obszar zapowietrzony, w związku ze stwierdzeniem w miejscowości Wojdy, gmina Rajgród, powiat grajewski ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, obejmujący:
1) w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród, miejscowości: Wojdy, Rybczyzna, Skrodzkie, Czarna Wieś, Tama, Rajgród, Kosiły, Woźnawieś, Karczewo, Orzechówek, Stoczek;
2) w powiecie augustowskim, w gminie Bargłów Kościelny, miejscowości: Rumiejki, Źrobki, Tobyłka, Solistówka, Barszcze, Dreństwo, Bułkowizna.

Na tym obszarze zakazuje się:

1) organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół;

2) przemieszczania rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pszczelarstwie – bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Burmistrz Rajgrodu i Wójt Gminy Bargłów Kościelny, oznaczą obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół. Oznakowanie obszaru zapowietrzonego, poprzez umieszczenie na granicach tego obszaru tablic ostrzegawczych widocznych z odległości co najmniej 100 m, z napisem o treści: „ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ – OBSZAR ZAPOWIETRZONY”.

Zgnilec amerykański (zwany też złośliwym) jest chorobą zakaźną czerwia, czyli larw pszczół. Larwy stopniowo gniją i zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. Cały rój zaczyna produkować coraz mniej miodu i w konsekwencji wymiera. Sposobem na walkę z ogniskami choroby jest jedynie uśmiercenie pszczół i zlikwidowanie całej pasieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię