Policja zatrzymała ciągnik rolniczy z cofniętym licznikiem

Najnowsze

11 koni utknęło w przerębli. Dramatyczna akcja rolników [VIDEO]

O niewielkiej miejscowości Ulu-Teljak, położonej w południowej części Uralu. A wszystko za sprawą nagrania, które udostępnił w...

Ciągnik zderzył się z ciężarówką. TIR leżał w poprzek drogi [zdjęcia]

Do groźnego wypadku doszło na DK 62. Samochód ciężarowy wywrócił się, blokując drogę na kilka godzin....

Warszawiak ukradł ciągnik. Maszyna miała nadajnik GPS

W niespełna godzinę policjanci odzyskali skradziony na terenie gminy Serock ciągnik rolniczy o wartości 70 tys....

Kościańscy policjanci zatrzymali pięć pojazdów z cofniętymi wskazaniami. Wśród nich był traktor.

Od 1 stycznia 2020 roku nastąpiły zmiany w rozporządzeniu dotyczącym kontroli ruchu drogowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci spisują stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Na terenie powiatu kościańskiego od tego czasu ujawniono pięć przypadków z rozbieżnymi wskazaniami drogomierzy.

Pierwszy przypadek odnotowano w dniu 11 stycznia 2020 roku. W trakcie kontroli drogowej ciągnika rolniczego ujawniono niezgodność przebiegu rzeczywistego motogodzin o 807. Kierujący informował, że niezgodność wynika z powodu wymiany licznika.

16 stycznia 2020 roku funkcjonariusze ujawnili nieprawidłowości w pojeździe Suzuki Swift o ponad 7 tys. kilometrów. Dzień później w KPP w Kościanie zgłosił się diagnosta, który na jednej ze stacji diagnostycznych, podczas wykonywania przeglądu technicznego pojazdu m-ki Opel Vectra ujawnił różnicę stanu drogomierza o blisko 70 tys. kilometrów.

20 stycznia 2020 roku w pojeździe m-ki Mercedes ujawniono niezgodność przebiegu rzeczywistego drogomierza o ponad 5,5 tys. kilometrów. Kolejny przypadek odnotowano minionej doby. W pojeździe m-ki Citroen Xara ujawniono niezgodność przebiegu rzeczywistego drogomierza o ponad 93 tys. km.

Policjanci wyjaśniają jak doszło do rozbieżności wskazań liczników i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu oraz ta, która to zleciła.

Nowe obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe.

Od 1 stycznia br. wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, by właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje zaświadczenie. Za niezgłoszenie wymiany licznika grozi kara do 3.000 zł.

Sprawdzanie stanu liczniki online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu stan licznika z ostatniego badania technicznego można sprawdzić korzystając z usługi „Mój pojazd” (link: Mój Pojazd). Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel, można skorzystać z usługi „Historia Pojazdu” (link: Historia Pojazdu).

W lutym 2020 roku „Mój Pojazd” zostanie wzbogacona o informacje dotyczące wymiany licznika. Znajdzie się w niej data i przyczyna wymiany, a także stan po wymianie. W usłudze „Historia Pojazdu” także pojawią się informacje o wymianie drogomierza.

Wszystkie te przepisy mają na celu ochronę „przeciętnego Kowalskiego” przed nabyciem samochodu znacznie wyeksploatowanego.

źródło:KPP Kościan

- Reklama -
PROMOCJA - Kalendarz Gratis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 319 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Restrukturyzacja małych gospodarstw – nabór wniosków niebawem

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń,...

Ogromne straty po pożarze w firmie sprzedającej maszyny rolnicze [VIDEO]

Na dwadzieścia milionów złotych wstępnie oszacowano straty po nocnym pożarze w miejscowości Kazimierzówka w województwie lubelskim.Dyżurny Stanowiska Kierowania...

Agrounia znów w stolicy. Protest przed UOKiK. Później rolnicy zablokowali Biedronkę

Członkowie Agrounii dziś najpierw przyszli przed Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bo to do UOKiKu od co najmniej kilku tygodni ...

Rzeźnie rolnicze – ułatwienia dla rolników

18 lutego 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić...

Duży wzrost sprzedaży nowych ciągników rolniczych

Pierwszy miesiąc 2020 roku pod względem rejestracji nowych ciągników był wyjątkowo dobry porównując go do stycznia 2019 czy stycznia 2018 roku. Zarejestrowano...

Więcej artykułów