-9.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Politycy PiS w sprawie rolnictwa manipulują?

  Najnowsze

  Na stronie Ministerstwa Rolnictwa pojawił się komentarz dotyczące środowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości. Jak podaje ministerstwo – Dopłaty bezpośrednie w Polsce bliskie średniej unijnej, a wydatki na PROW 2014-2020 nie mniejsze niż w poprzedniej perspektywie finansowej.

  Politycy PiS w sprawie rolnictwa manipulują?agri24

  Zdaniem ministerstwa rolnictwa informacja polityków PiS na temat dopłat bezpośrednich należy uznać za nieobiektywną z uwagi na fakt, że odnosi się ona jedynie do jednego państwa członkowskiego (Niemiec), a więc nie odzwierciedla faktycznej sytuacji w całej UE. Tymczasem rolnicy z Polski mogą liczyć na wyższe średnie stawki płatności niż np. ich farmerzy z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Portugalii.

  W UE nie ma równych dopłat bezpośrednich, każdy kraj ma inne stawki. Polskie dopłaty po dodaniu funduszy z 1 filara Wspólnej Polityki Rolnej (dopłaty bezpośrednie) i 2 filara WPR (rozwój obszarów wiejskich) nie odbiegają znacznie od średniej unijnej. Różnice wynikają z innego modelu dystrybucji funduszy pomiędzy Polską, a krajami starej UE. W państwach takich jak Francja czy Niemcy najwięcej pieniędzy idzie na 1 filar, mniej na 2 filar. Z kolei w Polsce 2 filar czyli „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich” to znaczące uzupełnienie budżetu pomocy dla rolników.

  W opinii ministerstwa w – informacji polityków PiS nie uwzględniono również faktu, że płatności bezpośrednie w Polsce i w Niemczech mają inną strukturę. W szczególności informacja ta nie uwzględnia faktu, że znaczna część płatności w Polsce (15% koperty krajowej) jest przyznawana w formie płatności związanych z produkcją ukierunkowanych na wsparcie wybranych, wrażliwych sektorów działalności rolniczej. Dzięki takiemu ukierunkowanemu zróżnicowaniu wsparcia rolnik aktywny może uzyskać płatności nawet w wysokości 500 euro/ha. Niemcy nie wdrażają płatności związanych, dlatego też rolnicy w Niemczech nie mogą liczyć na tego typu wsparcie (np. brak wsparcia do zwierząt).

  - Reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Cztery osoby, w tym troje dzieci trafiły do szpitala po zderzeniu kombajnu z samochodem osobowym [zdjęcia]

  Do kolejnego wypadku z udziałem kombajnu doszło w województwie podlaskim. Samochód osobowy zderzył się z kombajnem. Zdarzenie miało miejsce w...
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - Reklama -