W dniu 14 stycznia 2016 r. władze japońskie poinformowały o ostatecznej akceptacji nowych warunków eksportu koniny na rynek japoński. Nowe wymagania zostały określone w poniższych dokumentach:

 • świadectwie zdrowia dla mięsa końskiego i produktów z mięsa końskiego eksportowanych z Polski do Japonii,
 • wymogach w zakresie zdrowia zwierząt dla koniny itp., przeznaczonej do eksportu z Polski do Japonii.

Uzgodnienie ww. dokumentów jest zakończeniem kilkuletnich starań pracowników Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ambasady RP w Tokio. Negocjacje ww. dokumentów rozpoczęto w 2013 r. w celu aktualizacji wymagań uzgodnionych w 2005 r. oraz zwiększenia wolumenu eksportu mięsa końskiego na rynek japoński.

Dodatkowo, Główny Lekarz Weterynarii prowadzi rozmowy ze stroną japońską w celu umożliwienia eksportu żywych koni z Polski do Japonii.

W ostatnim czasie kwestia ta była omawiana w trakcie trwających targów „Zielony Tydzień” podczas polsko-japońskiego spotkania na szczeblu wiceministrów rolnictwa w dniu 15 stycznia br. w Berlinie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele GIW.

22 KOMENTARZE

 1. Ludzie co się z wami dzieje???????????????KONIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie zgadzam się na zabijanie koni na mięso!. Konie są i zawsze będą częścią naszej historii. Konie to przyjaciele, nie mięso!!!!!!!! Chcecie wysyłać martwe konie do Japonii i myślicie o wysyłaniu tam żywych??? Co sie dzieje w waszych głowach? NIGDY DO TEGO NIE DOPUŚCIMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Zgadzam się w 100%.Konie zasługują na prawne ustanowienia go zwierzęciem towarzyszącym! Tak wiele im zawdzięczamy a traktujemy jak pomiot.To m si się zmienić!!! Jestem patriota, ale nie chce żyć w kraju który dopuszcza się takiego okrucieństwa!!!

 2. Ktokolwiek wpadl na pomysl wysylania polskich koni (obojetne czy zywych czy martwych) do Japonii powinien sam zapakowac sie w transport smierci i jechac do Japonii i nigdy nie wracac. To hanba dla narodu polskiego! Wstyd mi ze sie urodzilam w tym patologicznym ciemnogrodzie.

 3. koniec swiata, hanba to malo powiedziane, to zbrodnia morderstwo jak to jest mozliwe dlaczego spoleczenstwo nie sprzeciwia sie temu. czyzby zapanowala znieczulica

 4. wariactwo!! jak zywe zwierzeta wysylac w tak dluga podroz?! to znecanie sie nad zwierzeciem. Powinno sie sprawe zalorzyc rzadowi o to!

 5. Nie mogę zrozumieć jak możemy wysyłać na mięso konie, których sami nie jemy, to, że my ich nie zjadamy to nie znaczy, że nie przykładamy do tego ręki. Jemy juz tyle gatunków zwierząt, ludzie-opanujcie się! Dlaczego pozwalamy na uboj rytualny, wywóz koni do Rumunii, Francji, Włoch, Japonii? Skoro u nas społeczeństwo się na to nie zgadza?! Nie podporzaskowujmy się pod inne narodowości, religie i obyczaje, bo w ten sposób zawracam własne! Uczmy dzieci szacunku do przyrody, szanujmy się nawzajem, szanujmy zwierzęta. Każdy z nas ma jedno życie, nie ma znaczenia czy jest to człowiek czy kon, pies.. Bóg nam je dał i to Bóg może decydować o nim. A patrząc na ten świat, widzę, że człowiek, prawie każdy bawi się w Boga..

  Kiedyś był w tv program „Pod napięciem ” tam pokazywali często drogę koni w jedna stronę .. Teraz nikt już się tym nie interesuje.

  Jako człowiek z empatia, obywatelka Polski, matka, żona, która nie jest wegetarianka nie zgadzam się na sprzedaż naszych polskich koni na mięso! Dosyć juz cierpienia zwierząt. Wszyscy na Wiejskiej powinni zobaczyć
  reportaże, zdjęcia i filmy,którymi dysponują organizacje typu Tara czy Viva.. Niech otworzą oczy!
  Niech zobaczą targi, giełdy na których sprzedaje się zwierzęta, jak Ci wszyscy rolnicy wielcy piją wódkę, jak traktują zwierzęta! Swoją drogą, gdyby ekspedientka w trakcie pracy piła alkohol zaraz zjawiłyby się media, a jeśli chodzi o targi zwierząt, żywych stworzeń, nikt tego nie kontroluje! To jest wstyd dla Polski!
  Już nie mówiąc o tym, że nikt nie kontroluje polskich wsi!! Jak tam żyją zwierzęta! Rolnicy bez szkoły, nawet nie znają czegoś takiego jak prawa zwierząt, jak wymogi.. Który rolnik wie, że pies nie.może być uwiazany na łańcuchu dłużej niż 12 godzin, że łańcuch musi mieć odpowiednią długość?!Oni robią wszystko jak ojciec, dziadek, pradziadek! Mamy XXI wiek! Niech nie straszą nas rolnicy, że gdyby nie oni to nie.mielibyśmy co jeść, bo gdyby nie my to ich by nie było! Jeszcze teraz te dofinansowania do koni.. Proszę Was, a czy ktoś w ogóle sprawdzi najpierw warunki, w jakich oni będą trzymać te konie? Tak będą stać jak krowy jedna przy drugiej? Cielaki na łańcuchu 5 metrów od matki, pijane mleko ze sklepu, bo to od matki sprzedawane jest do mleczarni. Czy ktoś się zajmie polska wsią? Bo jak narazie to widzę na wsi co rok to nowsze ciągniki i maszyny, dofinansowania, a warunki zwierząt, które każdy z nas potem zjada są takie jak były- tragiczne! Najpierw poprawmy dobrostan tych zwierząt, które już są, a nie chcecie teraz aby rolnicy zaczęli zajmować się hodowla koni! To, że są przepisy, które to regulują to jedno, a to, że nikt ich nie przestrzega to drugie..

 6. Polska powinna się wstydzić! Dwie skrajności Janów Podlaski, a z drugiej strony przodownik wywozu koni polskich na rzeź.. Tylko w Polsce takie rzeczy! Wstyd!

 7. Wstyd mi, że nasze władze podejmują takie decyzje. Wstyd mi że jeszcze jestem Polką. Koń zwierzęciem towarzyszącym!

 8. Dzisiaj konie … jutro psy i koty … i co dalej ???
  Aż się boję myśleć…
  Gdzie nasz honor, godność i … sumienie ?
  Zagalopowaliśmy w wyścigu po kasę … Sprzeniewierzyliśmy wartości naszych dziadków.
  Są na świecie „ludzie” jedzący NIESTWORZONE rzeczy – i niech jedzą. Ja tego oglądać nie muszę. Tym bardziej ich karmić. Ale na litość ! NIE NASZE KONIE !!!
  Nie naszą historię, naszego przyjaciela bez którego nawet pola nie zaorałby nasz dziadek …

  Wstyd i hańba !

 9. Ja bym wysłała trochę kotów i psów ,ale osobistych pana weterynarza .Izwierzątka dzieci urzędników ,ale koniecznie żywe…

 10. to jest poniżej wszelkiej krytyki…kraj hipokrytów, obrońców zarodków, obrońców krzyża i kryjących się nawzajem alkoholików…mam nadzieję że wkrótce to wszystko obróci się przeciwko nim…i to prędzej niż później.

 11. Japonia to okrutny kraj dla zwierzat. Specjalnością restauracyjna sa niedobite, jeszcze ruszające sie ryby i kalmary. Stare psy ludzie oddają do „schroniska”, gdzie sie je uśmierca w komorach gazowych. Sa bogaci i okrutni. Dla nich to frajda, tanie zwierzeta z od polskiego rolnika. Maz zna Japończyka, który dorobił sie na Koninie. Całe dnie nie pracuje, gra w golfa a noce spędza w lokalach nocnych. Czy Polacy musza sie tak zeszmacić dla kasy?

 12. wszystko dla kasy hieny jedne…kon to zwierze towarzyszące a nie trzoda chlewna ktora i tak jest zabijana w okrutny sposób…ale to swoja droga. to nasza tradycja KONIE ale kogo z chciwych rolników i agencji to obchodzi? najpierw kon słuzy a ptem w podziekowaniu na hak a przedtem potworny transport….TO JEST WŁASNIE POLSKA KATOLICKA TFU A TYM KRAJEM I WLADZA …macie w doopie co uwazaja ludzie -narod….macie w doopie zwierzeta i empatie , sprzedajne kreatury

 13. Inspektorat Weterynarii, Główny Lekarz Weterynarii… lekarz. Czy lekarze zarówno ci od ludzi jak i ci od zwierząt nie powinni czasem działać na rzecz dobrostanu i zdrowia istot? Wyobraźmy sobie, że Minister Zdrowia, Główny Lekarz Polski, czy jak go jeszcze nie nazwać stosuje podobną strategię wobec ludzi! Przecież to jest jakiś cyrk na kółkach! Wszystko to jest podyktowane zachłannością i podłością lobby mięsnego. Nie dość że robią to krowom, świniom, indykom i kurom – to jeszcze chcą poszerzyć asortyment. Nie pozwólmy na to!

 14. Dramat po prostu!!! Konie to wyjatkowe, wrażliwe i płochliwe zwierzęta. Transport dla nich to prawdziwy koszmar. Ale dla pieniedzy nasi rządzacy podpisza wszystko. Najpierw zgoda na uboj rytualny, teraz eksport zywych koni do rzezni do Japonii. Podpisujmy petycje. Moze jeszcze cos uda sie zatrzymac… chociaz bardzo w to wątpie. Przyszlo nam zyc w bardzo smutnych i okrutnych czasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj