Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył wczoraj w posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Istotnym punktem obrad zgłoszonym przez Polskę była sprawa afrykańskiego pomoru świń w kontekście ostatnio wydanej decyzji Komisji Europejskiej poszerzającej strefę ograniczeń dla producentów trzody województwa podlaskiego. Minister Jurgiel wyraził stanowczy sprzeciw wobec jednostronnej decyzji KE, której skutki są nieproporcjonalne do istniejącego ryzyka.

Minister podkreślił, że Polska kontroluje sytuację w zakresie ASF na swoim terytorium. Dlatego Polska powinna mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji, które jej dotyczą. Restrykcje związane z ASF powinny być nakładane na obszary administracyjne, na których choroba faktycznie występuje. Kraje dotknięte chorobą nie mogą być traktowane uznaniowo i nie można im arbitralnie narzucać przedwczesnych rozwiązań, które rodzą poważne skutki społeczne i ekonomiczne.

W nawiązaniu do tej kwestii, na zaproszenie ministra Krzysztofa Jurgiela do Polski w najbliższym czasie przyjedzie Komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis w celu zapoznania się z podjętymi działaniami zapobiegawczymi w zakresie rozprzestrzeniania się ASF.

Ponadto w punkcie dotyczącym ASF minister zwrócił uwagę na ryzyko przeniesienia choroby z Ukrainy na terytorium Polski i konieczność podjęcia przez UE pilnych działań:

– Nie możemy również zapominać, że to właśnie Polska bierze aktualnie na siebie cały ciężar zabezpieczenia Unii Europejskiej przed dalszym szerzeniem się ASF z terytorium Ukrainy, na którym pojedyncze przypadki i ogniska odnotowano już w 2012 roku.

O ile początkowo ASF zlokalizowany był głównie wzdłuż granicy Ukrainy z Rosją, to od 2015 roku zaobserwowano rozprzestrzenianie wirusa na inne różne regiony tego kraju. Powyższa sytuacja wskazuje, że tym samym wzrasta zagrożenie dla innych państw członkowskich co może skutkować poważnymi konsekwencjami gospodarczymi dla całej Unii Europejskiej.

Przypominamy, że w Polsce potwierdzono 85 przypadków ASF.

Ostatni 85 przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Gruszki (gmina Narewka, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 10 km od granicy polsko – białoruskiej.

Od padłego dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższy przypadek ASF został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane w dniu 21 stycznia 2016 r.). Zwłoki dzika zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj