W Sejmie na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się debata dotycząca funkcjonowania Krajowej Spółki Cukrowej.
Ministerswo Skarbu Państwa jako organ właścicielski reprezentował podsekretarz stanu Pan Cezary Gabryjączyk, który 25 lutego br. został powałany na tę funkcję i nadzoruje m.in. działalność KSC.
Przedstawiciele plantatorów i pracowników KSC krytycznie odnieśli się do zmiany Zarządu KSC informując Komisję, że były to zmiany natury politycznej. Zarzucali również, że Skarb Państwa kolejny raz zabrał wypracowaną dywidendę, zamiast przeznaczyć ją na wzmocnienie i inwestycje w spółce.
Posłowie kolalicji jak i opozycji, krytycznie odnieśli się do zmian personalnych w KSC.
Poseł Artur Dunin zarzucał, że nie można zmieniać konia w trakcie przeprawy, natomiast poseł Krzysztof Ardanowski stwierdził – widzimy okradanie KSC, i dodawał, że człowiek, który miał wizję rozwoju, dobrze zarządzał spółką, jego relacje z plantatorami były odpowiednie, podczas wyborów otrzymał zero punktów. To kpina i skandal. Sprawa nie może zostać zamieciona pod dywan – dodawał Ardanowski.
Kolejni posłowie zabierający głos byli zgodni, że tak dobra spółka, która przynosi wszystkim zyski musi być odpowiednio zarządzana i nie może stać się przedmiotem politycznych gierek.
Minister Cezary Gabryjączyk zapowiedział, że będzie pracował w celu rozwiązania wszystkich problemów w KSC.
Krajowa Spółka Cukrowa S.A.
Powstała w sierpniu 2002 roku i jest obecnie największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru buraczanego w Europie. Udział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w polskim rynku cukru wynosi blisko 40%, a pod względem przychodów ze sprzedaży i kapitału Spółka mieści się w pierwszej setce największych firm w Polsce. Od 30 września 2003 roku KSC S.A. działa jako jednolity ogólnopolski koncern, w którego skład wchodzi siedem Oddziałów produkujących cukier. Oddziały KSC S.A. to zakłady z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Zlokalizowane na terenie pięciu województw przerabiają rocznie około 5 milionów ton buraków uprawianych na areale ponad 77 tysięcy hektarów i dostarczanych przez około 16 tysięcy plantatorów.