23 października 2018 r. tuż po godzinie 5:00 rano stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o pożarze składowiska siana w balach w miejscowości Stawiany, gmina Kije. Do akcji zadysponowano ciężkie samochody gaśnicze z pińczowskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz z jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Kije oraz Pińczów – informuje kpt. Paweł Obważanek z KP PSP w Pińczowie.

Pożarem objęte było składowisko 130 bali siana,  o wymiarach 15m x 6m x 5m wysokość, usytuowane w pobliżu drogi publicznej w bezpośrednim sąsiedztwie składowanych bali z sianokiszonki rolniczej oraz sterty słomy.

Strażacy w pierwszej fazie działań skupili się na uniemożliwieniu rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie składowiska palnych płodów rolnych na tej samej działce, a następnie przystąpili do działań w natarciu. W chwili przybycia strażaków brak było osób poszkodowanych, a pożar nie zagrażał budynkom.

Pożary tego typu obiektów są niezwykle trudne do ugaszenia, z uwagi na brak możliwości dotarcia do zarzewi ognia wewnątrz składowiska palnych płodów rolnych. Akcja gaśnicza  ze względu na rozmiar pożaru oraz  długotrwały czas zdarzenia  wymagała użycia ciągnika rolniczego z hydraulicznym ładowaczem czołowym oraz znacznych sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Akcja  gaśnicza trwała 7 godzin. W działaniach udział wzięło łącznie 8 zastępów.

fot. KP PSP w Pińczowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię