Kampanie buraczane w Oddziałach KSC S.A. niezależnie od terminu rozpoczęcia, kończą się z reguły na przełomie grudnia i stycznia. Takie terminy zakończenia przerobów obligują plantatorów do przechowalnictwa buraków. Należy podkreślić, że przechowywane nawet klika tygodni buraki mogą posiadać bardzo dobre parametry jakościowe, ale ich uzyskanie zależy od kilku czynników.
Kopane buraki muszą być dojrzałe technologicznie – okres wegetacji min. 180 dni. Termin zbioru w zależności od przebiegu warunków pogodowych oraz możliwości technicznych powinien być przeprowadzony jak najpóźniej co skraca okres przechowywania i daje możliwość uzyskania wysokiego plonu korzeni oraz wysokiego plonu cukru technologicznego z hektara. W zależności od rejonu kraju kopanie buraków kończy się w II i III dekadzie listopada oraz w I dekadzie grudnia.
Podczas zbioru należy zwrócić szczególną uwagę na jakość pracy maszyn i stan kopanych buraków, które trafiają do pryzmy. Korzenie muszą być zdrowe, prawidłowo ogłowione i doczyszczone. Każde zanieczyszczenie w postaci ziemi oraz części organicznych: liście źle ogłowionych buraków lub chwasty, które rosły na plantacji, mogą być przyczyną powstawania ognisk zapalnych. Z powodu wzrostu temperatury następuje przyśpieszenie procesów życiowych, takich jak: oddychanie, transpiracja oraz szkodliwe procesy rozkładu sacharozy, buraki porastają, następują straty zgromadzonego cukru.
Formowanie pryzmy powinno być naturalnym efektem wysypywania buraków ze zbiornika kombajnu bez podgarniania przy użyciu dodatkowego sprzętu, który może powodować uszkodzenia mechaniczne buraków i zanieczyszczać pryzmę ziemią. Ważny jest też wybór miejsca na ułożenie pryzmy. Miejsce składowania buraków cukrowych na polu powinno zapewnić możliwość doczyszczania i załadunku oraz swobodny wjazd i wyjazd samochodów ciężarowych niezależnie od warunków pogodowych.
Należy pamiętać, aby przed nadejściem pierwszych przymrozków okryć pryzmy specjalną włókniną, która chroni przed mrozami, opadami deszczu i śniegu. Okryte buraki w pryzmach są znacznie mniej podatne na wahania temperatur zewnętrznych a zmiany temperatur wewnątrz pryzmy następują zdecydowanie wolniej. Za okrycie buraków zgodnie z zaleceniami służb surowcowych Plantatorom przysługuje premia. Prawidłowo użytkowana i przechowywana agrowłóknina powinna służyć kilka sezonów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ