Prawidłowe żywienie loch prośnych i karmiących
Nowoczesna produkcja trzody chlewnej stawia przed hodowcami sporo wyzwań. Współczesne hodowle doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ogromne znaczenie dla osiągnięcia optymalnych rezultatów pracy odgrywa odpowiednie żywienie świń. Im bardziej wydajne zwierzęta, tym z kolei bardziej wymagająca staje się hodowla świń. Warto więc zainwestować w zakup wysokiej jakości paszy i podawać ją zwierzętom w proporcjach dostosowanych do potrzeb oraz kondycji loch prośnych i karmiących.
Odpowiednie karmienie loch prośnych – na co zwracać uwagę?
Każda profesjonalna hodowla świń musi zapewnić swoim zwierzętom odpowiednie warunki bytowe. Szczególnie wymagające są pod tym względem lochy prośne, które w trakcie ciąży muszą przyjmować odpowiednie ilości karmy, dostosowane do ich stanu i zapotrzebowania na pokarm. Odpowiednie odżywianie loch prośnych pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję samej świni oczekującej potomstwa, lecz także warunkuje prawidłowy rozwój prosiąt w łonie matki oraz przebieg późniejszej laktacji. Wybierając paszę dla loch w czasie ciąży, należy zwrócić uwagę na jej recepturę oraz dawkowanie produktu.
Aby określić prawidłowe dawkowanie paszy, należy podzielić ciężarne lochy na trzy grupy – normalne (zwierzęta o prawidłowej kondycji), tłuste (świnie nadmiernie otłuszczone) oraz chude. Pozwala to podawać paszę według zaleceń producenta lub wprowadzić w tym zakresie modyfikacje, które pozwolą zredukować masę ciała zbyt tłustych świń i tym samym osiągnąć lepsze rezultaty hodowlane. Bardzo istotną kwestię stanowi także sama receptura paszy dla świń prośnych. Efektywny schemat żywienia to taki, który uwzględnia system utrzymania, warunki środowiskowe, genotyp oraz ich stan zdrowia zwierząt. Dawki paszy powinny być więc modyfikowane i dostosowywane do kondycji świń na bieżąco.

Prawidłowe żywienie loch w okresie laktacji
Wybór odpowiedniego składu i dawkowania paszy ma ogromne znaczenie także w przypadku loch karmiących. Każda hodowla świń powinna więc dołożyć wszelkich starań, aby świnie miały zapewniony nie tylko dostosowany do ich kondycji pokarm, ale także zapewnione odpowiednie warunki bytowe. Potrzeby żywieniowe loch karmiących są w dużej mierze uzależnione od liczny prosiąt. Im więcej odchowywanych prosiąt, tym z kolei wyższe ryzyko spadku masy ciała i co za tym idzie, także pogorszenia ogólnej kondycji maciory. Bardzo ważną kwestią jest więc dostarczenie lochom odpowiedniej karmy, która dostarczy im energii, białka i aminokwasów w odpowiednich proporcjach.
Celem żywienia loch karmiących jest zapewnienie zwierzętom maksymalnej wydajności mlecznej, która przekłada się wprost na wysoki przyrost masy ciała prosiąt. Hodowla świń musi więc zadbać o wysoki pobór paszy przez lochy karmiące. Najlepszym wyborem w tej kwestii są pasze charakteryzujące się wysoką czystością, strawnością oraz są przez zwierzęta chętnie zjadane ze względu na doskonałe właściwości smakowe. Oprócz samej jakości karmy, istotne jest również regularne czyszczenie karmideł (najlepiej robić to dwa razy dziennie – rano i wieczorem) oraz podawanie paszy co najmniej trzy razy dziennie (za optymalne uznaje się natomiast karmienie loch odchowujących prosięta 4-5 razy dziennie).