Stanowiska pod uprawę buraków cukrowych w przyszłym sezonie już zostały wybrane. W wielu gospodarstwach płodozmian jest planowany na kilka lat. Jesień to okres przygotowania pól pod przyszłe wiosenne zasiewy. Jak ważne jest zastosowanie odpowiedniego nawożenia nie trzeba nikogo przekonywać.
W okresie wegetacji w różnych, zmiennych warunkach pogodowych ujawniają się wszelkiego rodzaju niedobory składników pokarmowych. Zarówno niedostatek jak i nadmiar niektórych pierwiastków zakłóca wzrost roślin, nie sprzyja przyrostowi plonu korzeni i cukru, znacząco pogarsza jakość surowca.
Pobranie prób glebowych z pól przeznaczonych pod buraki cukrowe i wykonanie analizy na zawartość składników pokarmowych dostarczy informacji dotyczących potrzeb konkretnych pierwiastków. Pozwoli na ustalenie rodzaju i wielkości dawek nawozów koniecznych do zastosowania na danym polu tak, aby wiosną zasiane buraki cukrowe mogły w pełni wykorzystać cały potencjał plonowania.
Pobrana próba powinna być reprezentatywna dla powierzchni danego pola. Tym wymogom odpowiadać będzie średnia próba składająca się z około 15-20 próbek pojedynczych, równomiernie pobranych (schematy) z głębokości 0-25 cm warstwy ornej danego pola najlepiej laską Egnera.
Podstawowy zakres analizy glebowej określa poziom pH, zawartość fosforu, potasu i magnezu. Można też zlecić wykonanie analizy na zawartość mikroelementów.
Zalecenia nawozowe w oparciu o wyniki badań stanowią dla każdego producenta podstawową informację o nawożeniu. Są głównym elementem decydującym o ekonomice produkcji rolniczej, wysokości i jakości plonów, przy równoczesnym przeciwdziałaniu degradacji gleb, zapewniając gospodarowanie zgodnie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej. Dlatego też Krajowa Spółka Cukrowa Plantatorów do systematycznego badania gleb w swoich gospodarstwach na polach przeznaczonych pod buraki cukrowe i inne uprawy.
Zobacz również:
Wraca ASF. Kolejny chory dzik odstrzelony