W 2015 r. światowa produkcja biodiesla będzie niższa niż w 2014 r. Wciąż jednak pozostanie wysoka i prawdopodobnie będzie drugą najwyższą w historii. Takie wnioski płyną z ostatniego raportu Oil World, opublikowanego 11 września br. Trwający od kilku lat trend wzrostowy w światowej produkcji biopaliw w br. zostanie przerwany.
Eksperci Oli World spodziewają się, że globalna produkcja biodiesla wyniesie blisko 29 mln t wobec rekordowych 30,5 mln t w 2014 r. Głównym powodem jej spadku są niskie ceny ropy naftowej. W ślad za taniejącą ropą potaniały też oleje roślinne, jednak skala obniżek ich cen była mniejsza niż w przypadku ropy. Wpłynęło to na zmniejszenie popytu na biopaliwa w regionach, gdzie stosowanie biopaliw nie było/nie jest obowiązkowe a dobrowolne.
W ujęciu geograficznym, produkcję biodiesla dość mocno zmniejszyły m.in. Argentyna oraz Indonezja, które znaczną jego część kierowały wcześniej na eksport do Afryki Północnej i Chin (tam stosowanie biodiesla było dobrowolne). Według Oil World, w 2015 r. Argentyna wyprodukuje 1,8 mln t biodiesla wobec 2,6 mln t w 2014 r., a Indonezja 2,1 mln t wobec 2,9 mln t w ub.r.
Oil World oczekuje, że w Unii Europejskiej, która jest największym producentem biodiesla na świecie, produkcja będzie na poziomie 11,6 mln t wobec 12,0 mln t w 2014 r. Są to jednak wciąż dość wstępne prognozy. Nie wiadomo, jak wysoka będzie produkcja m.in. w Niemczech. Wcześniej spodziewano się, że ze względu na zmiany w niemieckiej polityce w zakresie biopaliw zmniejszy się zużycie biodiesla (Niemcy postanowili odejść od celów ilościowych dot. zawartosci biokomponentów w paliwach na rzecz celów dot. redukcji gazów cieplarnianych). Jednak oficjalne dane, dostępne do maja br., pokazują tylko niewielki spadek.
źródło: BGŻ BNP Paribas