Susza miała kluczowy wpływ na wysokość tegorocznych zbiorów owoców i warzyw. W porównaniu od oczekiwan lipcowych, we wrześniu GUS skorygował w dół szacunki produkcji większości kategorii.
Jeśli chodzi o owoce z drzew, ich produkcja, wg najnowszego szacunku, ma ukształtowac się na poziomie 3,4 mln t, tj. o 6% niższym niż przed rokiem, a także o 8% mniejszym niż szacowano jeszcze w lipcu br. Pomimo tego, produkcja i tak będzie historycznie wysoka, bo o 35% wyższa od średniej z lat 2006-2010.
Jeśli chodzi o jabłka, ich zbiory mogą ukształtowac się na poziomie 3 mln t, również o 6% niższym niż przed rokiem. Dla przypomnienia, w lipcu szacowano, że produkcja tych owoców może być po raz kolejny rekordowa i wynieść 3,25 mln t. Spadek oczekiwań co do zbiorów spowodowany jest mniejszym plonowaniem jabłoni, wynikającym z mniejszej wielkosci owoców. GUS zaznacza jednak, że jeżeli warunki pogodowe przed zbiorami będą sprzyjające, zbiory jabłek mogą być większe niż oczekuje się obecnie.
Dotyczy to również zbiorów gruszek i sliwek, których tegoroczną produkcję GUS oszacował odpowiednio na 70 i 92 tys. t, tj. na poziomie odpowiednio o 5 i 13% niższym niż przed rokiem.
Jesli chodzi o owoce z krzewów i jagodowe, ich łączne zbiory mogą wynieść 0,5 mln t – o 10% mniej niż w 2014 r. Największym spadkiem, biorąc pod uwagę kategorie prezentowane przez GUS, charakteryzować się będzie produkcja malin. Szacunki wrześniowe mówią o produkcji na poziomie 80 tys. t, czyli aż o 40 tys. t mniejszej niż przewidywano jeszcze w lipcu i o 36% niższej niż przed rokiem.
Tegoroczne zbiory warzyw gruntowych w Polsce mogą być o 16% niższe niż przed rokiem i wynieść niespełna 3,9 mln t. Jest to jednocześnie o 10% niższy wolumen niż oczekiwano jeszcze w lipcu br. Największy spadek prognozuje się w przypadku upraw kapustnych – ponad 20% r/r.
źródło: BGZ BNP Paribas