O sposobach ograniczenia negatywnych skutków stresu cieplnego u bydła mlecznego informowali naukowcy podczas konferencji pt. „Jak przygotować krowę do letnich upałów?” zorganizowanej na początku kwietnia przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. – Idea i tematyka konferencji zrodziła się sama, jest efektem dyskusji z hodowcami – informował prof. Zygmunt Maciej Kowalski. Jego zdaniem, krakowska konferencja powinna odpowiedzieć na pytanie: czy musimy się pogodzić ze spadkiem wydajności mleczności nawet 6 litrów dziennie od krowy w lipcu i sierpniu, tak jak to było w ubiegłym roku. Naukowiec wskazał też na konieczność rozwiązania problemu obniżania się płodności krów w Polsce w okresie letnich upałów.
Na krakowskiej konferencji swoim doświadczeniem w zakresie zapobiegania skutkom stresu termicznego u krów mlecznych dzielili się prelegenci zaproszeni z krajów, w których hodowcy z upałami borykają się na co dzień.
Dr Israel Flamenbaum z Izraela poinformował, że krowa mleczna produkująca 45 l mleka dziennie wydziela tyle ciepła, co grzejnik o mocy 2000 Wat. Jeżeli takie zwierzę wystawione jest na działanie promieni słonecznych, to dodatkowo dochodzi jeszcze 1600 Wat mocy cieplnej. Nadmiar ciepła zwierzęta starają się odprowadzić ze swojego organizmu.
O termoregulacji u bydła informowała na konferencji prof. Krystyna Koziec (UR Kraków) podczas prelekcji pt. „Stres cieplny – podstawy fizjologiczne”. W jej opinii w temperaturze powyżej 20*C występują u bydła mlecznego objawy stresu cieplnego, zwierzęta są powolne, pobierają mniej paszy, więcej piją, zieją w celu utraty ciepła. Powyżej 30*C mamy typowy stres cieplny, krowy pobierają o 1,5 kg mniej suchej masy pasz, a dzienna produkcja mleka spada o 3–5 l. Największe negatywne skutki stresu cieplnego występują, gdy wysokiej temperaturze towarzyszy wysoka wilgotność (pow. 80%).
Praktyczne zalecania z wystąpień prelegentów na konferencji pt. „Jak przygotować krowę do letnich upałów?” Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przedstawi w majowym wydaniu miesięcznika „Hodowla i Chów Bydła”.