Okres zimowy to czas względnego spokoju i odpoczynku. To dobry moment na podsumowanie minionego roku, analizę uzyskanych plonów, ale również czas na planowanie zasiewów i odpowiednie przygotowanie się do wiosny. W tym okresie można spokojnie i niekiedy bardziej korzystnie zaopatrzyć się w rolnicze środki produkcji. To również czas na przegląd i naprawy sprzętu rolniczego.

W uprawie buraka cukrowego, ale i innych uprawach jakość i precyzja siewu ma istotny wpływ na wynik końcowy. Popełnionych błędów w tym czasie nie da się naprawić ani też skorygować. Podstawowe parametry, które muszą być spełnione podczas siewu punktowego buraków cukrowych to: uzyskanie wymaganej obsady roślin, odpowiednia głębokość i równomierność rozłożenia nasion w glebie, stan zagęszczenia gleby w otoczeniu wysianych nasion i ich odpowiednie przykrycie. Aby spełnić te wszystkie wymogi należy dobrze sprawdzić stan techniczny siewnika.

Szczególną uwagę, należy zwrócić na wyrzutniki i tarcze wysiewające, czy nie są uszkodzone, popękane lub zbytnio zużyte, ponieważ prowadzi to do wysiewu dwóch lub więcej nasion albo do ich gubienia.

Bardzo duże znaczenie ma stopień zużycia redlic, zaganiaczy, kółek dociskowych a zwłaszcza ich ułożyskowanie. Istotne znaczenie ma też stan technicznego zużycia kół zębatych oraz łańcuchów napędowych. Zbyt zużyte należy wymienić. Jeżeli w siewniku zainstalowano przekładnie olejowe, to należy sprawdzić poziom oleju i w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić. Ponadto w siewnikach pneumatycznych powinno dokonać się kontroli szczelności i stan przewodów oraz komór ciśnieniowych. Przewody, nie powinny być popękane, pozaginane a zaciski uszkodzone czy skorodowane. Wskaźnik ciśnienia musi być sprawny. Należy również sprawdzić poprawność i stabilność zamontowanych sekcji oraz długość znaczników.

Jednym z najważniejszych elementów, który jednocześnie najszybciej ulega zużyciu są redlice. Ich stopień zużycia decyduje o głębokości i równomierności rozmieszczenia nasion w rzędzie. Klinowaty kształt tworzonej bruzdy zapobiega przesuwaniu się nasion po jej dnie. Jeżeli redlice są nadmiernie wytarte, należy je wymienić na nowe, a jeśli są zużyte w niewielkim stopniu, ich kształt można poprawić poprzez nadspawanie ubytku i nadanie pierwotnego kształtu poprzez szlifowanie.

Dobrze wyremontowany i sprawny siewnik to gwarancja dobrego siewu, wschodów, obsady i plonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj