Grupa posłów Nowoczesnej złożyła w dniu 19 lutego br. projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw. Posłowie chcą zabronić trzymania zwierząt domowych na uwięzi, która jest przymocowana do budynku, budowli, obiektu budowlanego, drzewa, płotu, przedmiotu trwale związanego z gruntem lub gruntu, przez czas dłuższy niż jedna godzina w ciągu doby.

Jak czytamy w projekcie – Zwierzę domowe utrzymywane poza pomieszczeniem mieszkalnym może być utrzymywane wyłącznie w kojcu albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz ogrodzenia.

Powierzchnia kojca dla psa o wadze do 10 kg, utrzymywanego pojedynczo, wynosi co najmniej 18 m2 i dodatkowo co najmniej 5 m2 dla każdego następnego psa. Powierzchnia kojca dla psa o wadze 10 kg i większej, utrzymywanego pojedynczo, wynosi co najmniej 20 m2 i dodatkowo co najmniej 10 m2 dla każdego następnego psa.

Psu utrzymywanemu w kojcu należy zapewnić możliwość ruchu poza kojcem co najmniej raz dziennie – wynika z treści projektu.

Proponowana w projekcie zmiana ma wprowadzić faktyczny zakaz utrzymywania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały. Obecnie kwestie trzymania psów na uwięzi reguluje art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt dający możliwość utrzymywania zwierzęcia w sposób stały na uwięzi do 12 godzin dziennie oraz określono w nim także długość uwięzi na minimum 3 metry. Naruszenie tych warunków stanowi wykroczenie, za które grozi kara aresztu lub grzywny. W razie ukarania za wykroczenie sąd może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, przepadek zwierzęcia, nawiązkę w wysokości do 1000 zł na cel związany z ochroną zwierząt – czytamy w uzasadnieniu.

Problem dotyczy przede wszystkim psów trzymanych na łańcuchach, w dużej mierze na ternach wiejskich – uważają posłowie Nowoczesnej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj