Aż o 200 ha powiększono powierzchnię dotychczasowego rezerwatu przyrodyBorki, którego celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla Puszczy Boreckiej. Zarządzenie w tej sprawie wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Rezerwat przyrody Borki został powołany w 1958 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jego powierzchnia wynosiła 232 ha, a celem ochrony było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego zawierającego zespoły charakterystyczne dla Puszczy Boreckiej.
Przeprowadzona na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie inwentaryzacja fragmentów Puszczy Boreckiej, dotychczas nieobjętych ochroną rezerwatową, wykazała występowanie cennych zbiorowisk leśnych z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin i zwierząt. Stwierdzono między innymi występowanie rzadkich i chronionych gatunków mchów oraz porostów, w tym granicznika płucnika Lobaria pulmonaria. Puszcza Borecka stanowi jedno z niewielu miejsc w kraju, w którym występuje ten chroniony gatunek porostu. Inwentaryzacja entomologiczna wykazała występowanie rzadkich gatunków chrząszczy saproksylicznych, w szczególności Melandrya barbata. Jest to gatunek znany dotychczas w Polsce z nielicznych starych stanowisk tylko w południowej części kraju oraz z jednego współczesnego stanowiska w Puszczy Białowieskiej. Natomiast inwentaryzacja ornitologiczna, wykonana na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wykazała grupowe stanowisko rzadko występującej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego muchołówki białoszyjej Ficedula albicollis.
Wyniki tych badań stały się podstawą do podjęcia działań w celu poszerzenia granic rezerwatu przyrody Borki. Obecnie całkowita powierzchnia rezerwatu, położonego w gminie Kruklanki, powiat giżycki oraz w gminie Kowale Oleckie, powiat olecki, wynosi 440,22 ha. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla Puszczy Boreckiej i związanych z nimi gatunków fauny i flory, w szczególności: żubra Bison bonasus, muchołówki białoszyjej Ficedula albicollis, dzięcioła białogrzbietego Dendrocopos leucotos i granicznika płucnika Lobaria pulmonaria.