Z roku na rok jest ich coraz więcej. Rysie zadomowiły się na Lubelszczyźnie

Najnowsze

Ciągnik zderzył się z ciężarówką. TIR leżał w poprzek drogi [zdjęcia]

Do groźnego wypadku doszło na DK 62. Samochód ciężarowy wywrócił się, blokując drogę na kilka godzin....

Warszawiak ukradł ciągnik. Maszyna miała nadajnik GPS

W niespełna godzinę policjanci odzyskali skradziony na terenie gminy Serock ciągnik rolniczy o wartości 70 tys....

Restrukturyzacja małych gospodarstw – nabór wniosków niebawem

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń,...

Od kilku lat możemy mówić o populacji rysia występującej w lasach lubelskiej dyrekcji, która, dzięki sprzyjającym warunkom środowiskowym, ma znakomite warunki do rozwoju.

Ryś występował licznie na obszarze całej Polski już w okresie średniowiecza. W trakcie ostatnich trzech wieków jego zasięg znacząco się skurczył, a duży wpływ na taki rozwój sytuacji miało zmniejszenie się zwartych powierzchni leśnych oraz możliwość polowań. Z dostępnych źródeł wynika, że w latach 20. XX wieku polska populacja rysia oscylowała w granicach 300 osobników. Ryś był wówczas gatunkiem łownym, na który w trakcie roku można było polować tylko w styczniu i w lutym. Świadczą o tym zapiski z przedwojennego kalendarza łowieckiego wydanego w 1938 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej ten charakterystyczny drapieżnik trafił na listę zwierząt chronionych, ale figurował na niej wyłącznie do 1953 roku. Od 1955 roku można było na niego polować od 1 listopada do 31 marca. Ochronę rysia przywrócono po 40 latach, na podstawie Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, z dnia 6 stycznia 1995 roku w Sprawie Ochrony Gatunkowej Zwierząt. Mimo wprowadzonej ochrony gatunkowej od 1995 roku nie odnotowano znaczącego wzrostu liczebnego ani ekspansji rysia na nowe tereny. Wyjątek mogą stanowić tutaj lasy RDLP w Lublinie, ponieważ o lubelskiej populacji rysia możemy mówić dopiero od kilku lat. Skąd ich obecność na tym terenie?

Możemy przypuszczać, że przywędrowały do nas z terenu sąsiedniej dyrekcji krośnieńskiej. Wcześniej pojawiały się one w naszych lasach sporadycznie i były to zazwyczaj przypadki migracji okresowych. Obecnie mamy stabilną populację, która świetnie się zaaklimatyzowała i ma znakomite warunki do rozwoju. Rysie bytują przede wszystkim w południowej części lubelskiej dyrekcji, na terenie nadleśnictw Józefów, Biłgoraj i Janów Lubelski oraz na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego – tłumaczy główny specjalista SL ds. łowiectwa RDLP w Lublinie, Andrzej Tyrawski.

Jaka przyszłość czeka rysie na terenie Lubelszczyzny? –Obecnie na terenie Polski żyje ponad 200 osobników tego gatunku. Aby utrzymać i rozwijać populację rysia na terytorium Polski konieczne jest podtrzymanie ochrony ścisłej. Z uwagi na niewielką fragmentację środowiska i dostępność ssaków kopytnych przyszłość rysi zajmujących lasy naszej dyrekcji rysuje się w kolorowych barwach. Specyfika zwartych kompleksów leśnych Puszczy Solskiej i Roztocza minimalizuje zagrożenie związane z utratą siedlisk w wyniku rozwoju infrastruktury drogowej czy turystycznej w miejscach, w których aktualnie bytują osobniki – twierdzi Andrzej Tyrawski.

Obecny status prawny rysia został uregulowany Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną. Na jego mocy ryś w Polsce jest gatunkiem ściśle chronionym wymagającym ochrony czynnej.

- Reklama -
PROMOCJA - Kalendarz Gratis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 319 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Ogromne straty po pożarze w firmie sprzedającej maszyny rolnicze [VIDEO]

Na dwadzieścia milionów złotych wstępnie oszacowano straty po nocnym pożarze w miejscowości Kazimierzówka w województwie lubelskim.

Agrounia znów w stolicy. Protest przed UOKiK. Później rolnicy zablokowali Biedronkę

Członkowie Agrounii dziś najpierw przyszli przed Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bo to do UOKiKu od co najmniej kilku tygodni ...

Rzeźnie rolnicze – ułatwienia dla rolników

18 lutego 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić...

Duży wzrost sprzedaży nowych ciągników rolniczych

Pierwszy miesiąc 2020 roku pod względem rejestracji nowych ciągników był wyjątkowo dobry porównując go do stycznia 2019 czy stycznia 2018 roku. Zarejestrowano...

Podpalacze ster siana i słomy zatrzymani

Od października 2019 roku w pobliżu Pińczowa dochodziło do pożarów stert balotów siana i słomy przechowywanych na otwartej przestrzeni....

Więcej artykułów