Dzisiaj w Sejmie o godz. 9 odbyły się łączne obrady Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na temat rozpatrzenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 219).

Na Komisji zjawiło się ponad 100 rolników, którzy chcieli zabrać głos i wyrazić swoje stanowisko w zakresie prawa łowieckiego, populacji dzików, problemu ASF i kwestii dotyczących odszkodować  za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta.

Dyskusja wywołała wiele emocji i kontrowersji. Dominującą grupę rolników stanowili właściciele gospodarstw z województwa podlaskiego, gdzie wyznaczona jest strefa ASF. Rolnicy zarzucali, że rząd wydał rozporządzenie dotyczące odstrzału 40 tys. sztuk dzików, które w ogóle nie funkcjonuje.

Posłowie jednak nie poświęcili gościom wiele uwagi, już o godz. 9.50 Przewodniczący Komisji Jarosław Sachajko z Kukiz15, chciał zakończyć obrady Komisji i ogłosić przerwę do piątku gdy Sejm zakończy  głosowania.

Wśród rolników zawrzało, Sławomir Izdebski lider OPZZ i rolnicy z Podlasia zarzucali, że obecny Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel  i posłowie PiS stali razem z nimi na blokadach, protestowali przeciwko byłemu rządowi razem z rolnikami, a teraz nic nie robią w zakresie złożonych przez siebie obietnic.

Rolnicy i Izdebski zapowiedział blokadę sali i  Sejmu, a nawet powrót na drogi. Po wielu krzykach i nie opuszczeniu sali przez rolników, posłowie ugięli się i przedłużyli prace. Po krótkiej przerwie głos zabrał Zbigniew Babalski wiceminister rolnictwa, który stanął w obronie ministra Jurgiela.

W naciskach i protestach rolników, debata została przedłużona o 2 godziny. Rolnicy mieli 2-3 minuty na wypowiedzenie się w sprawie problemów związanych z Prawem Łowieckim i odszkodowaniami. Oglądaj obrady online – LINK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj