W ekspresowym tempie rząd przyjął projekt ustawy, który ma przyspieszyć procedury budowlane dla niektórych obiektów związanych z rolnictwem. Projekt został w tym tygodniu przyjęty przez rząd i już trafił do Sejmu (druk nr 3178).
Chodzi o przygotowany przez resort rolnictwa projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane.
Zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę silosów
Projekt w zakresie ustawy – Prawo budowlane przewiduje natomiast zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m.
Nie będzie też potrzebne pozwolenie na budowę jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W tym przypadku będzie jednak konieczność dołączenia dokumentacji technicznej.
Inwestycje te zostaną objęte obowiązkiem zgłoszenia budowy. Nie będzie natomiast potrzebne pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Proponowane rozwiązania przyczynią się do ułatwienia procesu inwestycyjno-budowlanego prowadzonego na terenie gospodarstw rolnych, m.in. poprzez zmniejszenie ilości wymaganych dokumentów.
Mniejsze koszty inwestycji wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego (w tym ponoszenia kosztów za wykonanie map do celów projektowych) oraz kosztów nadzoru (kierownik budowy). Oznacza to zatem, że w przypadku tych inwestycji nie będzie konieczne opracowanie m.in. mapy do celów projektowych.
Autorzy przepisów zakładają, że wprowadzone zmiany przyspieszą i ułatwią pozyskiwanie przez rolników indywidualnych wsparcia realizowanego w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej.