20 ciągników rolniczych, ładowarek, kombajnów do warzyw, ciągników siodłowych, naczep i przyczep wartości co najmniej 4,5 mln złotych skradzionych w Wielkiej Brytanii i Niemczech odzyskali policjanci CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami KWP Poznań. Policjanci zatrzymali 13 osób, które tworzyły zorganizowaną grupę przestępczą i skradziony na zachodzie sprzęt sprzedawały rolnikom. 7 osób spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Kilka osób zostało zatrzymanych przez policjantów CBŚP i poznańskiej komendy „na gorącym uczynku”. Właśnie rozładowywali trzy traktory, skradzione kilka dni wcześniej u naszych zachodnich sąsiadów. Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali kolejne osoby w województwie wielkopolskim mające związek z kradzieżami i paserstwem drogiego sprzętu.

Policjanci w ciągu kilku dni odzyskali kilkadziesiąt różnego rodzaju maszyn i urządzeń rolniczych i budowlanych w tym m.in.: 20 ciągników rolniczych, kombajny do warzyw, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy o łącznej wartości co najmniej 4,5 mln złotych.

Biegły mechanoskop wykazał ślady ingerencji w pola numerowe ujawnionych maszyn, co wskazuje na fakt, że zatrzymane maszyny i urządzenia były prawdopodobnie kradzione.

Policjanci prowadzili również działania w innych województw na obszarze całego kraju.

Zatrzymanym podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, paserstw i fałszerstw, za co grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Podejrzani popełniając opisane przestępstwa czynili sobie z nich stałe źródło dochodu.

Wobec siedmiu osób sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

W realizacji sprawy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Szamotułach brało udział ponad 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i innych jednostek Policji województwa wielkopolskiego.

4 14 15

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj