Ponad 70 tysięcy ton mieszanki cukru wartego ponad 260 mln złotych zafakturowały fikcyjnie działające firmy. Funkcjonariusze CBŚP z Włocławka rozbili zorganizowaną grupę przestępczą i do tej pory zatrzymali 18 mężczyzn, którzy w sumie usłyszeli 72 zarzuty związane z wyłudzeniami podatku VAT, praniem pieniędzy i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu sięgnęły 36 mln złotych.

Policjanci CBŚP z Włocławka we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy przyjrzeli się działalności spółek, które handlowały olbrzymią ilością mieszanki cukru z ekstraktem herbaty. Jak ustalili policjanci, wśród firm zaangażowanych w przestępczy proceder były zarówno firmy legalne, jak i tzw. firmy – słupy, zakładane tylko na potrzeby przestępcze.

Funkcjonariusze rozpracowali mechanizm działania grupy. Polegał on na fikcyjnym kupnie mieszanki spożywczej cukru z ekstraktem herbaty, który następnie fakturowo był sprzedawany pomiędzy kilkoma polskimi podmiotami. Następnie trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. W tym momencie następowała zmiana stawki podatku VAT.  Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23%, natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8%. Firma rozdzielająca produkt, po jego dalszej odsprzedaży, występowała o zwrot różnicy podatku. Następnie cukier poprzez kolejne spółki był sprzedawany za granicę w stawce 0% i podmiot sprzedający występował o zwrot podatku do właściwego urzędu. Cukier wracał do kraju ponownie jako mieszanka.

W sprawie funkcjonariusze zabezpieczyli do tej pory tysiące dokumentów księgowych i transportowych. Na podstawie ich analizy policjanci oszacowali, że przez półtora roku przestępcza działalność  tych spółek naraziła Skarb Państwa na straty w kwocie ponad 36 mln złotych. Funkcjonariusze ustalili też, że założone na potrzeby karuzeli spółki zafakturowały ponad 72 tysiące ton tej mieszanki spożywczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię