Wczoraj Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi debatowała nad projektem ustawy dotyczącym zmian w obrocie ziemią rolną w Polsce. Zmiany będą dotyczyły obrotu państwowymi gruntami jak i prywatnymi. Posłowie opozycyjnych klubów PO, Kukiz’15 i Nowoczesnej zaproponowali kila poprawek do ustawy. Jednak prawie żadna nie przypadła do „gustu” rządowi i większością posłów PiS zostały odrzucane. Nie mniej jednak, wprowadzono kilka racjonalnych zmian, które wydają się zasadne i bardzo istotne.

Wprowadzono kilka rozwiązań, których domagali się główni zainteresowani czyli rolniczy i izby rolnicze. Jeśli chodzi o państwowe grunty to sprzedaż na 5 lat będzie wstrzymana do gruntów powyżej 2 ha (wcześniej ograniczenia dotyczyły działek powyżej 1 ha). Państwowy grunt będzie można zbyć po 15 latach od zakupu, a nie jak wcześniej proponowano po 20 latach.

Posłowie zaakceptowali stanowisko izb rolniczych, by rolnik sprzedający zimie mógł wycofać się z transakcji, gdy zakup ziemi zaproponuje ANR. Dotyczy to sytuacji, gdy rolnik sprzedaje ziemię, nie mają kupca, wtedy ANR może wycenić grunt i zaproponować wykup. Uregulowana została również kwestia dziedziczenia. ANR nie może ingerować w sytuacji gdy nabywcą będzie osoba bliska np. rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki. Mają oni prawo do dziedziczenia nieruchomości bez względu na wykształcenie czy miejsce zamieszkania.

Rolnicy będą mogli też sprzedawać grunty rolne zabudowane o powierzchni do 0,5 ha na których znajdują się m.in. budynki. Ważną kwestią jest zmiana definicji rolnika indywidualnego. Rolnik indywidualny to osoba będąca właścicielem, posiadaczem czy lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha.

Musi on posiadać kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego oraz prowadzić osobiście gospodarstwo. Rolnik taki musi należeć do KRUS, jest jednak wyłączenie gdy powierzchnia prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego nie przekracza 50 ha użytków rolnych. W przedłożeniu rządowym było to 20 hektarów. 5-letni okres zamieszkania nie dotyczy tzw. młodego rolnika (do 40 lat).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj