-9.8 C
Warszawa
sobota, 21 maja, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Samorząd rolniczy ponownie w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptaki

  Najnowsze

  Zarząd KRIR, realizując wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wystąpił ponownie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia uregulowań prawnych przyznających odszkodowania rolnikom za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo, m.in. dzikie gęsi, które dodatkowo są pod ochroną.

  Problem szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez ptaki prawnie ochronione był już wielokrotnie zgłaszany przez samorząd rolniczy. W ostatnich czasie problem ten jednak się powiększa, co związane jest ze znacznym wzrostem populacji ptaków. Rolnicy ponoszą straty, nie otrzymując z tego tytułu żadnych rekompensat, z uwagi na fakt ochrony prawnej niektórych gatunków ptaków. Ptaki osiadających na polach wyniszczają upraw, wydziobując ziarno lub wybierając młode rośliny. Stado ptaków może liczyć nawet kilkaset osobników niszcząc doszczętnie uprawę. Straty powodowane jest rokrocznie przez ptaki, a obecne mechanizmy zapobiegawcze są niemalże nie skuteczne. Problem ten dotyczy całego kraju, a nie tylko jednego regionu.

  Zasadnym jest rozważenie wprowadzenie regulacji pozwalającej na wypłatę rekompensaty za szkody powodowane przez ptactwo prawnie chronione, tak by nie tylko jedna strona (rolnik) był za to odpowiedzialny i ponosił z tego tytułu koszty.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  4-latek za kierownicą ciągnika zatrzymany przez policję

  Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy. Na siedzeniu kierowcy siedział 4-latek, a obok niego na błotniku dziadek, który...

  Więcej artykułów