6.3 C
Warsaw
poniedziałek, Grudzień 9, 2019

Samorząd rolniczy rozmawiał z Ministrem Środowiska o zmianach w prawie łowieckim

Najnowsze

80-letni kierowca mercedesa uderzył w ciągnik rolniczy [zdjęcia]

Na drodze krajowej nr 32 pomiędzy Ptaszkowem i Kotowem doszło do wypadku. Zderzyły się ciągnik rolniczy i...

UWAGA! Ktoś podszywa się pod pracowników ARiMR

ARiMR w wydanym komunikacie informuje, że zgłosiły się osoby, którzy otrzymały e-maile będące rzekomo wysyłane przez pracowników...

W dniu 1 października 2019 r. w gmachu Ministerstwa Środowiska odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu rolniczego z Kierownictwem resortu środowiska dotyczące szkód łowieckich oraz rozprzestrzeniającego się wirusa ASF.

Z ramienia samorządu rolniczego w spotkaniu udział wzięli Pan Mirosław Borowski – Wiceprezes KRIR, Pan Robert Nowak – Członek Zarządu KRIR, Pan Marek Siniło – Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, Pan Piotr Stocki – Delegat PIR do KRIR, Pan Jerzy Salitra – Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej oraz Pan Aleksander Bojczuk – radca prawny PIR. Resort rolnictwa reprezentowali: Pan Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska, Pani Małgorzata Golińska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska- Główny Konserwator Przyrody oraz Pan Jacek Sagan – Dyrektor Departamentu Leśnictwa.

Celem spotkania było omówienie kilku bardzo ważnych dla środowiska rolniczego tematów:

  • Szacowanie i wycena szkód łowieckich – zarówno od zwierzyny łownej, jak i chronionej;
  • współpraca kół łowieckich z rolnikami podczas szacowania i wyceny szkód łowieckich;
  • ASF i problem rozprzestrzeniającego się wirusa na nowe tereny.

Podczas spotkania samorząd rolniczy odniósł się do szacowania szkód łowieckich i uznał udział Lasów Państwowych w procesie odwoławczym za bezsensowny, uznając, że zapis ten powinien zostać zmieniony. Ponadto podkreślono wagę udziału izb rolniczych w samym szacowaniu i zasugerowano, za przyzwoleniem Ministra Środowiska, aby przywrócić udział przedstawiciela izby rolniczej w pierwotnym szacowaniu szkód, na wniosek rolnika lub innej strony.

Obecnie obowiązujące zapisy, z których wynika (nieobowiązkowy, ale płatny) udział przedstawiciela ODR w szacowaniu szkód – nie sprawdza się. Podczas spotkania podkreślono nieudolność tego zapisu, gdyż przedstawiciele ODR często nie pojawiają się na szacowaniu lub pojawiają się tylko w dni pracujące w godzinach pracy. Jednak bardzo często termin szacowania szkody wyznaczany jest na dzień wolny od pracy i odbywa się bez udziału przedstawiciela ODR.

Ponadto, istotnym dla zmniejszenia konfliktów związanych z wyceną szkody, byłoby ustalenie cen referencyjnych dla poszczególnych rodzajów plonów. Takie rozwiązanie znacznie ułatwiłoby ustalanie ostatecznej wysokości odszkodowania z tytułu wyrządzonych szkód łowieckich.

Kolejnym ważnym tematem było omówienie uproszczenia procesów związanych z umożliwieniem odstrzału zwierzyny chronionej tj. np. żubrów, wilków oraz odstrzału ptaków, które coraz częściej powodują szkody w uprawach. Jak podała Pani Minister Golińska w przypadku szkód wyrządzanych przez ptactwo, bardzo trudnym jest znalezienie materialnych dowodów winy poszczególnych gatunków.

Przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej omówił problem rozszerzającej się strefy wirusa ASF, stanowiącego duże zagrożenie dla producentów trzody chlewnej. Podkreślił także fakt, że na terenie Województwa warmińsko-mazurskiego brak jest odpowiedniej ilości chłodni, co przyczynia się do zmniejszenia odstrzału dzika. Ponadto, myśliwi nie są zainteresowani odstrzałem w związku z brakiem ustalonej jednolitej stawki za odstrzał zwierzyny.

Należy podkreślić także fakt, że choroba ta zaczyna rozprzestrzeniać się również na duże gospodarstwa, które mają odpowiednią bioasekurację.

Na koniec spotkania  zgodnie ustalono potrzebę utworzenia zespołu z udziałem przedstawicieli resortu środowiska i samorządu rolniczego, w czasie którego będą wypracowane nowe metody szacowania szkód oraz omówiony będzie zakres współpracy tych dwóch środowisk w celu rozwiązania pewnych wspólnych problemów.

źródło: Małgorzata Jawid /Krajowa Rada Izb Rolniczych

- Reklama -
Kalendarz Rolniczki 2020

2 KOMENTARZE

  1. A co to za tajne rozmowy bez udziału strony 3. AsFu nie da się powstrzymać. Jego celowe zadanie ma wykończyć dorbnych producentów trzody. Co do szkód w plonach to o ile sam producent rolny nie wyższe także inicjatywy co do współpracy z kołem co do ochrony , to sam jeste temu winien.

  2. Szkody w uprawach to temat złożony i ciąży na tym zaszłość bolszewickiego bałaganu, zwierzyna łowna jest własnością Skarbu Państwa ale to Koła Łowieckie są zobligowane do wypłacania odszkodowań, popolątanie z pomyleniem, trzeba to w końcu sensownie uregulować. Nowa ustawa zakazuje płoszenia zwierzyny dzikiej, no to jak chronić uprawę??, rolą myśliwego nie jest stróżowanie przy uprawie, no bo to nawet niewykonalne, poza tym myśliwy to też człowiek ma rodzinę, pracuje i ponosi określone koszty, nikt nie daje Nam myśliwym na broń, paliwo et cetera więc niby z jakiej okazji wymaga się od nas stróżowania, lub wybijania dzików na rozkaz.Poza tym to niezgodne z etyką strzelanie do prośnych loch i ja osobiście jestem temu przeciwny, a coś takiego miało miejsce i nikt temu nie jest w stanie zaprzeczyć. Czy w końcu zejdziemy na ziemię i wezmą się za te sprawy fachowcy, dość już chyba dawania posłuchu dyletantom i ignorantom którym coś się wydaje i mienią się obrońcami „zwierzątek”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Czytaj również

Chciał kupić ciągnik przez Internet. Nie ma ciągnika, nie ma pieniędzy

Policjanci wyjaśniają, czy 45-letni mieszkaniec gminy Sawin padł ofiarą oszustwa internetowego. Pod koniec listopada zainteresował się...

Wykryto pierwszy przypadek wirusa ASF w Wielkopolsce

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z wykryciem pierwszego na terenie województwa (gmina Wolsztyn,...

27-letni kłusownik został zatrzymany na gorącym uczynku przez myśliwych

Trzy zarzuty usłyszał 27-letni mieszkaniec powiatu elbląskiego. W tym jeden dotyczący nielegalnego polowania na zwierzynę. Mężczyzna kłusował w lasach...

Szansa dla rolniczych rodzin. Trzeba złożyć wniosek

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w...

10,8 mld złotych w formie zaliczek trafiło do rolników

– Zależy mi na tym, aby społeczeństwo było dobrze informowane o korzyściach z dobrze funkcjonującego rolnictwa i o tym jak...

Więcej artykułów