W związku z podjęciem przez Rząd RP rozmów dotyczących Petycji Wojewódzkich Izb Rolniczych, która miała być wręczona Prezesowi Rady Ministrów podczas zgromadzenia Wojewódzkich Izb Rolniczych pod hasłem „W obronie interesów rolników” zaplanowanego na dzień 10 stycznia 2019 r. w Warszawie, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych informuje, że podjął decyzję o odwołaniu zgromadzenia – komunikat o tej treści pojawił się na stronie Krajowej Rady Izb Rolniczych po spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim.

screen/krir.pl

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyły się dziś rozmowy przedstawicieli kierownictwa resortu i samorządu rolniczego. Uczestniczyli w nich między innymi: minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes KRIR Wiktor Szmulewicz i wiceprezes KRIR Mirosław Borowski.

–  W rolnictwie występują różne problemy, które związane są i ze zmianami klimatycznymi, i ze złą strukturą będącą konsekwencją procesów prywatyzacyjnych zakładów przetwórczych z lat 90-tych, i z procesów globalizacyjnych – podkreślił po rozmowach minister Ardanowski.

–  Przedstawiciele rolniczego samorządu – Krajowej Rady Izb Rolniczych – zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z listą dziesięciu postulatów – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister został zobowiązany przez szefa polskiego rządu do opracowania propozycji rozwiązań strukturalnych.

– Dziękując za konstruktywne podejście i podjęcie rozmów ze strony rolniczego samorządu jestem jednocześnie przekonany, że jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość – podkreślił minister Ardanowski.

– Do wspólnej pracy zapraszam wszystkie organizacje i związki rolnicze – zaapelował minister.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił, że tylko wspólne rozwiązywanie problemów może przynieść pozytywne rezultaty.

– Odpowiadając na szybką reakcję premiera Morawieckiego postanowiliśmy wycofać się z wcześniejszego zamiaru zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 stycznia br. – poinformował szef rolniczego samorządu.

– Proponujemy zorganizowanie wspólnej reprezentacji wszystkich organizacji i związków rolniczych i wspólne rozwiązywanie problemów w zespołach roboczych w ramach okrągłego stołu rolniczego – podkreślił prezes Szmulewicz.

Minister zwrócił uwagę, że cały świat rolniczy, wszystkie związki i organizacje powinny się w ten proces włączyć. Szef resortu rolnictwa uważa, że w ramach zespołów powinni się znaleźć przedstawiciele nie tylko producentów rolnych, czy przetwórców, ale także i konsumentów.

– Tylko takie działanie doprowadzi do zintegrowania wszystkich ogniw „od pola do stołu” i wypracowanie niezbędnych zmian strukturalnych – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Petycja wojewódzkich izb rolniczych

 Pobierz plik:PDFPetycja wojewódzkich izb rolniczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię