W dzisiejszym głosowaniu Sejm opowiedział się za przesunięciem z 1 stycznia do 1 maja 2016 r. terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przesunięcie terminu ma dać czas na przygotowanie nowej ustawy o obrocie ziemią rolną.
Z 440 obecnych na sali obrad posłów za nowelizacją głosowało 290, przeciw było 144, a 6 wstrzymało się od głosu. Odroczenie poparli posłowie PiS, Kukiz'15 i Nowoczesnej. Kluby PO i PSL były przeciwne.
Ustawa będzie obowiązywać nie od 1 stycznia, a od 1 maja 2016 r. Wprowadza ona szereg nowych regulacji w obrocie nieruchomościami rolnymi. Chodzi np. o ograniczenie podziału gospodarstw oraz wprowadzenie tzw. sąsiedzkiego prawa pierwokupu dla rolników indywidualnych sąsiadujących ze sprzedawaną nieruchomością rolną.
Ustawa rozszerza też zakres stosowania prawa pierwokupu przez Agencję Nieruchomości Rolnych na nieruchomości o powierzchni od 1 ha, a nie jak dotychczas od 5 ha. Ponadto wprowadza zmiany w ustawie z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Np. przyznaje dyrektorom oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych kompetencje wydawania decyzji o dopuszczalności podziału gospodarstw rolnych oraz tworzenia komisji do spraw kształtowania ustroju rolnego, które będą m.in. opiniować możliwość skorzystania z prawa pierwokupu nieruchomości rolnych przez Agencję.
Zdaniem wnioskodawców projektu racjonalne i skuteczne realizowanie zadań nałożonych na Agencję wymaga doprecyzowania i uzupełnienia niektórych przepisów ustawy. Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy pozwoli też lepiej przygotować się innym podmiotom, których dotyczą nowe regulacje. Projekt wpłynął do Sejmu jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz również:
Nowy Prezes ARiMR zapowiada podwyżki swoim urzędnikom
MRiRW: Wspieranie zakupu maszyn tego samego typu – niezasadne