-9.8 C
Warszawa
środa, 10 sierpnia, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Sejm przyjął ustawę. Będzie dodatkowa płatność dla rolników

  Najnowsze

  Posłowie na posiedzeniu Sejmu RP w dniu 13 stycznia 2022 r. przyjęli ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

  Za przyjęciem projektu głosowało 440 posłów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.

  Istotą rozwiązań przewidzianych w ustawie jest rozszerzenie na 2022 r. katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o uzupełniającą płatność podstawową (UPP) przyznawaną w ramach przejściowego wsparcia krajowego. Przyznawanie płatności jest planowane również po 2022 r.

  Tak jak w 2013 r. UPP będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych (w szczególności: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych) oraz do gruntów ugorowanych. Szczegółowe warunki przyznawania płatności, w tym rodzaje roślin objętych płatnością, zostaną określone w rozporządzeniu.

  Przywrócenie UPP ze względu na jej szeroki zakres (ponad 9 mln ha i ok. 1,1 mln rolników – dane za 2013 r.) przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników. Zastosowanie tej płatności pozwoli zatem na zmniejszenie różnicy między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce a Unii Europejskiej (UE).

  Rząd zaplanował, że w 2022 r. na uzupełniającą płatność podstawową będzie przeznaczone 400 mln zł.

  Obecnie trudno określić jaka będzie dokładna stawka uzupełniającej płatności podstawowej. Ta będzie znana dopiero we wrześniu, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zweryfikuje jaka dokładnie powierzchnia uprawa została zgłoszona do UPP.

  Jednak już teraz szacuje się, że stawka UPP do 1 ha wyniesie około 40 zł do hektara.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Ukradli ciągnik z przyczepą. Maszyny ukryli w zaroślach

  W minionym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie zgłosił się mieszkaniec Wolsztyna informując, że nieznany sprawca, bądź sprawcy...

  Więcej artykułów