W I półroczu br. wartość polskiego eksportu przetworów mleczarskich była o 20% niższa niż przed rokiem. Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych sześciu miesiącach br. wartość sprzedaży polskich przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne wyniosła 790,1 mln euro, czyli była aż o 20% niższa niż przed rokiem.
Na powyższy spadek złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, bardzo wysoka była ubiegłoroczna baza w ujęciu ilościowym. Po drugie, światowe ceny przetworów mleczarskich w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy silnie się obniżyły. Po trzecie, negatywnie na wyniki polskiego eksportu wpłynęła utrata rosyjskiego rynku zbytu w związku z nałożonym w sierpniu ub.r. embargiem.
W największym stopniu obniżył się eksport mleka w proszku (blisko o 44% r/r, do 148 mln euro) oraz serów (o 18% r/r, do 287 mln euro). Warto dodać, że o ile w przypadku pierwszej kategorii odnotowano 11-procentowy spadek wolumenu sprzedaży, o tyle w przypadku drugiej udało się nieznacznie zwiększyć wysyłki (o 0,3%).
W ujęciu geograficznym, co oczywiste, wstrzymane zostały obroty z Rosją. Obniżył się również wartość wywozu na rynek unijny. Na tle innych odbiorców spadek ten jednak był stosunkowo niewielki, ponieważ wyniósł 7,5% r/r (do 570 mln euro). Co więcej, w ujęciu wolumenowym, w przypadku większości kategorii przetworów mleczarskich, udało nam się zwiększyć sprzedaż do UE (wyjątkiem były jogurty oraz serwatka). Kraje UE pozostają zatem naszym największym partnerem handlowym.
W I połowie br. miały one 72-procentowy udział w całkowitej wartości polskiego eksportu mlecznego wobec 62% w 2014 r. i 74% w 2013 roku.
źródło: BGŻ BNP Paribas