Minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się dzisiaj z przedstawicielami instytutów badawczych podległych resortowi. Marek Sawicki przypomniał o potrzebie większego zaangażowanie w pozyskiwanie funduszy z programu BIOSTRATEG, który został uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Program ten obejmuje pięć strategicznych obszarów: bezpieczeństwo żywności, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, ochrona bioróżnorodności oraz leśnictwo i przemysł drzewny. Do 2019 roku na ten cel będzie przeznaczona kwota 500 mln zł.
Minister rolnictwa zaapelował o większy udział w debacie publicznej. – Mam ogromy niedosyt obecności środowisk naukowych w takich dyskusjach. Jest potrzeba, aby nauka weszła w debatę publiczną z całą stanowczością. Bez tego nie będzie profesjonalnej dyskusji o aspektach technologicznych, ekonomicznych oraz prawnych w rolnictwie. Instytuty naukowe powinny włączyć się w odkłamywanie nieprawd, które funkcjonują coraz powszechniej. Bez tego takie kłamstwa i półprawdy zaczynają żyć własnym życiem– powiedział Marek Sawicki.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele:
1.Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno- Spożywczego w Warszawie
2.Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie
3.Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie
4.Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu – PIB
5.Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
6.Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach
7.Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach
8.Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu
9.Instytut Zootechniki – PIB w Krakowie
10.Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB w Puławach
11.Instytut Rybactwa Śródlądowego im. St. Sakowicza w Olsztynie
12.Morski Instytut Rybacki – PIB w Gdyni