10.9 C
Warszawa
niedziela, 31 maja, 2020

Dramat rolnika z Podlasia. Spłonęły krowy, budynki i maszyny

21 maja 2020 r. o godz. 10:47 do SKKP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Sadowo, gmina Dąbrowa...

  Startuje sprzedaż dotowanych ubezpieczeń dla rolników

  Najnowsze

  Dramat rolnika z Podlasia. Spłonęły krowy, budynki i maszyny

  21 maja 2020 r. o godz. 10:47 do SKKP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego...

  Informacja dla rolników i domowników, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą

  Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik kontynuujący podleganie ubezpieczeniu...

  Materiał siewny 2020 – ruszył nabór wniosków

  Od 25 maja do 25 czerwca rolnicy mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu...

  20 marca PZU zaczyna wiosenną kampanię sprzedaży dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych. Wiosenna oferta jest bardzo atrakcyjna dla producentów rolnych. Budżet państwa dopłaca do 65% składki za ubezpieczenie wszystkich podstawowych upraw polowych.

  Rolnik sam może wybrać ryzyka, od których chce ubezpieczyć swoje uprawy. Może wykupić ich pełny pakiet z dotacją z budżetu państwa tj.: grad, przymrozki wiosenne, powódź, suszę, deszcz nawalny, huragan, piorun, lawinę, obsunięcie się ziemi lub wybrać tylko pojedyncze ryzyka np. grad czy przymrozki wiosenne. W sezonie wiosennym szczególnie rekomendujemy naszym klientom pakiet wiosna i pakiet 5 ryzyk. Pakiet wiosna obejmuje grad i przymrozki wiosenne, natomiast pakiet 5 ryzyk – deszcz nawalny, huragan, piorun, lawinę, obsunięcie się ziemi.

  Sadownicy i producenci truskawek, którzy chcą ubezpieczyć swoje owoce od ryzyka przymrozków wiosennych powinni pamiętać, że to ryzyko jako pojedyncze oferowane jest tylko do 31 marca. Natomiast producentom rolnym, którzy chcą ubezpieczyć swoje uprawy od ryzyka suszy, przypominamy, że oferujemy je tylko do 30 kwietnia. 

  W tym roku PZU ubezpiecza uprawy od ryzyka suszy na nowych zasadach. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005 r. rolnicy sami dokonują wyboru wysokości franszyzy redukcyjnej 20%, 25% lub 30%. Franszyza redukcyjna to procent sumy ubezpieczenia, o który pomniejszane będzie odszkodowanie. Przykładowo, jeśli rolnik ubezpiecza pole na 10 tys. zł i wybiera franszyzę w wysokości 30% to wartość odszkodowania będzie pomniejszona o 3 tys. zł.

  Dla rolników, którzy w PZU posiadają ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, mamy specjalną zniżkę w ubezpieczeniu zbóż, kukurydzy, rzepaku, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych od ryzyka gradu lub w pakiecie wiosna. Poza tym każdy producent rolny bez żadnych dodatkowych opłat może wybrać płatność ratalną składki lub przesunąć termin zapłaty składki po żniwach. Należy również pamiętać, że w ubezpieczeniu m.in. od gradobicia i przymrozków wiosennych istnieje możliwość wykupienia udziału własnego oraz obniżenia franszyzy integralnej do 8 %. Franszyza integralna to procent sumy ubezpieczenia, do którego zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności.

  PZU co roku ubezpiecza ok. 1,5 mln hektarów upraw. Stanowi to ok. 50% udziału w rynku dotowanych ubezpieczeń rolnych w Polsce. Dodatkowo oferuje klientom szeroki wachlarz ubezpieczeń AGRO, w tym ubezpieczeń obowiązkowych OC rolnika i budynków w gospodarstwach rolnych oraz dobrowolnych – mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych, zwierząt, drobiu, NNW rolnika i jego współmałżonka oraz ubezpieczeń komunikacyjnych.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię