5 lutego 2019 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świebodzinie wpłynęło zgłoszenie dotyczące konia, który znajdował się na kruchym lodzie na jeziorze w miejscowości Przełazy. Pod zwierzęciem załamał się lód i koń wpadł do wody.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy ustalili, że koń zerwał się z liny i wszedł na zamarznięty akwen. Strażacy w ubraniach wypornościowych przy użyciu sani lodowych podjęli udaną próbę ratowania zwierzęcia.


fot. PSP Świebodzin

Do niecodziennego zdarzenia doszło w niedzielę na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Około godziny 12.00, na jeziorze Ostrowieckim, młoda żubrzyca przechodziła po zamarzniętej tafli jeziora. Trzysta metrów od brzegu, kruchy lód załamał się, a zwierzę znalazło się w lodowatej wodzie. Pływającą żubrzyce zaważyli nauczyciele z Drawna będący na wycieczce.


fot. A. Zarecki

Zawiadomili niezwłocznie służby Parku i Straż Pożarną. Następnie pracownicy Parku powiadomili Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze (ZTP) które opiekuje się żubrami w województwie.

Wkrótce na miejsce dotarli pracownicy Parku oraz 13 zastępów Straży pożarnej (około 60 osób). Akcja była szczególnie trudna i wymagała zaangażowania wielu osób z uwagi na dużą odległość od brzegu, bardzo strome zbocze przy jeziorze w tym miejscu oraz utrudniony dojazd ciężkiego sprzętu.

Strażacy korzystając ze specjalistycznego sprzętu pływającego, przekuwając się przez warstwę lodu, dotarli do uwięzionego w przerębli zwierzęcia. Trzymając głowę żubrzycy nad wodą, strażacy pomogli dopłynąć jej do brzegu. Przy pomocy wężów strażackich, które wykorzystano jak linę holowniczą, wyciągnięto zwierzę z wody i przeniesiono na wysoki brzeg. Tam opieką zajęli się pracownicy ZTP wraz ze strażakami i pracownikami Parku. Okryto zwierzę kocami termicznymi. Podano też tlen masując jednocześnie zmarznięte mięśnie młodej  żubrzycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię