31 marca 2015 roku w Brukseli, pod gmachem Parlamentu Europejskiego, organizacja EMB zrzeszająca producentów mleka z 14 krajów członkowskich, postanowiła symbolicznie pożegnać kwoty mleczne, które przestały obowiązywać. Na Placu Luksemburskim od wczesnych godzin porannych organizowane było miasteczko, na którego terenie zgromadziło się około 120 producentów mleka, z których część przyjechała traktorami. Byli tam także przedstawiciele PFHBiPM – Dorota Śmigielska i Martin Ziaja.

Zdaniem europejskich producentów mleka okres po likwidacji kwot mlecznych będzie trudnym czasem. Wielu hodowców bydła mlecznego we wszystkich krajach członkowskich, aby zwiększyć swoją siłę przetargową i osiągnąć zadowalające wyniki ekonomiczne, zwiększa produkcję, przez co podaż mleka znacznie wzrośnie. Komisja Europejska oprócz Pakietu Mlecznego, który nie jest do końca skutecznym narzędziem, nie wprowadziła żadnych instrumentów rynkowych z siatki bezpieczeństwa w celu uniknięcia kryzysu.

Nad Placem Luksemburskim przez cały dzień powiewały opuszczone do połowy masztu flagi 28 państw członkowskich, podczas gdy nad nimi umieszczone były flagi największych koncernów, takich jak: Danone, Nestle, Müller. Ta symboliczna scena ukazuje, że przewidywana nadwyżka mleka spowoduje, iż to właśnie największe koncerny i sieci handlowe będą dyktować warunki dla rolników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię