reklama
Rolniczki z kalendarza 2020

Plantatorzy Cukrowni Werbkowice i Krasnystaw borykają się z problemem uszkodzeń plantacji powodowanych przez szarka komośnika. Żerowanie nasila się w ciepłe i słoneczne dni. A wygłodniałe szkodniki zjadają rośliny będące w fazie siewki powodując niszczenie całych plantacji.

Przy aktualnie występującym zagrożeniu ze strony szarka komośnika należy stale monitorować plantacje obserwując stan roślin, gdyż w wielu przypadkach szkodnik nie jest widoczny, ale widoczne są uszkodzenia na roślinach świadczące o jego aktywności.

Służby surowcowe umieściły na plantacjach (wcześniej na buraczyskach) pułapki feromonowe, w które chwytane są szkodniki. Pułapki te pozwalają na odłowienie części osobników, dzięki czemu dochodzi do stopniowego ograniczania populacji. Stanowią one także istotną informację o skali zagrożenia występującej na  plantacji. Jednak należy pamiętać, że pułapki feromonowe są narzędziem wspomagającym ochronę plantacji i nie zastąpią ochrony chemicznej. Dlatego po stwierdzeniu obecności szkodników należy stosować zabiegi chemiczne.

Do ochrony chemicznej plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem, dzięki staraniom Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, zarejestrowane są insektycydy: Karate Zeon 050 CS posiada rejestrację stałą, natomiast Proteus 110 OD i Cyperkill Max 500 EC uzyskały zezwolenie czasowe obowiązujące do dnia 12.07.2019 r.

fot. KSC S.A.

Karate Zeon 050 CS

Substancja aktywna: lambda-cyhalotryna 50 g/l. Zalecana dawka: 0,2 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.

Proteus 110 OD

Substancje aktywne: tiachlopryd 100 g/l, deltametryna 10 g/l. Zalecana dawka: 0,5 – 0,75 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.

Cyperkill Max 500 EC

Substancja aktywna: cypermetryna 500 g/l. Zalecany w dawce 0,05 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię